Niektóre świąteczne potrawy warto przygotować już teraz. Tydzień przed Wigilią to idealny czas na przyrządzanie tradycyjnych dań, by w dzień rodzinnej kolacji nie stresować się natłokiem obowiązków. Wiele potraw spokojnie możemy zamrozić lub trzymać w chłodnym miejscu bez obaw, że stracą walory smakowe, wręcz przeciwnie!
Co zrobić tydzień przed świętami? To ostatni dzwonek, by przyrządzić domowy zakwas z buraków do barszczu czerwonego. Spokojnie można też upiec pierniczki, które w szczelnym opakowaniu wytrzymają przez długi czas. Na liście znajdują się także pierogi i uszka, które są dość czasochłonne, jednak spokojnie można je ulepić i zamrozić, a w Wigilię podawać z gorącym barszczem.
Potrawy, które spokojnie możemy zrobić tydzień przed Wigilią to jednak nie tylko ciastka czy dodatek do świątecznej zupy. Również bigos możemy ugotować już teraz! Patent na jego przygotowanie na dobre odmieni Święta Bożego Narodzenia!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mrożony bigos wigilijny. Patent na pyszne danie
Bigos możemy przygotować już tydzień przed świętami. W każdym domu robi się go inaczej, jednak warto wiedzieć o ważnym sekrecie i patencie. Mrożenie bigosu świetnie mu robi! Dzięki temu jest jeszcze smaczniejszy niż od razu po ugotowaniu! Warto jednak pamiętać, by podczas rozmrażania najpierw włożyć go do lodówki i dać mu "odtajać", następnie wkładamy kapustę do garnka, dolewamy odrobinę wody lub wina i gotujemy albo dusimy! Gotowe!
Przepis na bigos wigilijny. Lista składników
- 60 g suszonych grzybów
- 800 g kapusty kiszonej
- 1 marchewka
- 1-2 cebule
- 4 łyżki oleju lub oliwy
- 1 łyżka mąki
- sól, pieprz mielony, 1 liść laurowy, 2 ziarna ziela angielskiego
- woda
Przepis na bigos wigilijny. Sposób przygotowania
- grzyby wsypać do miski lub rondelka, zalać 2 szklankami wody, moczyć kilka godzin lub całą noc
- wylać wodę po grzybach, dolać świeżą - 2 szklanki, zagotować aż do miękkości, odcedzić - wodę zachować!, grzyby pokroić na małe kawałeczki
- do garnka włożyć kapustę, dodać wodę po grzybach, dolać 2 szklanki wody lub bulionu, dodać liść laurowy i ziele angielskie, gotować 40 min.
- marchewkę obrać i zetrzeć na tarce, dodać pod koniec gotowania kapusty, tak, by mogła zmięknąć
- cebulę obrać i pokroić bardzo drobno, zeszklić na patelni
- na innej patelni robimy zasmażkę, podgrzewamy olej, dodajemy mąkę, podgrzewamy aż zbrązowieje
- cebulę, zasmażkę oraz grzyby dodajemy do garnka z kapustą, dokładnie mieszamy, zagotowujemy, doprawiamy solą i pieprzem wedle uznania
- gotowe!