Ryba maślana to powszechnie stosowana nazwa handlowa obejmująca kilka gatunków ryb, które wyróżniają się wysoką zawartością tłuszczu (około 18-20 proc.) i wyjątkowo delikatnym mięsem. W Polsce najczęściej spotyka się takie gatunki jak eskolar oraz kostropak.
Ryby maślane pochodzą głównie z tropikalnych i subtropikalnych akwenów oceanicznych. W Polsce dostępne są głównie w postaci mrożonych filetów lub wędzonych tuszek, importowanych z różnych regionów świata, w tym z Ameryki Północnej, Australii i Nowej Zelandii.
Ryby maślane zawierają specyficzne estry woskowe, które są trudne do strawienia przez ludzki organizm. Stanowią one nawet do 20 proc. masy ryby i jeśli są spożywane w nadmiarze mogą powodować różne problemy zdrowotne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Spożycie ryby maślanej może powodować problemy zdrowotne
Do najczęstszych należą biegunka, zawroty głowy, wysypka, a nawet trudności w oddychaniu i opuchlizna języka. Ostrożność powinni zachować też alergicy, bowiem mogą u nich wystąpić reakcje skórne, problemy z oddychaniem czy obrzęki.
W związku z potencjalnym zagrożeniem, jakie niesie spożycie ryby maślanej, w wielu krajach wprowadzono przepisy regulujące jej sprzedaż oraz zasady etykietowania.
W Japonii sprzedaż tej ryby jest zakazana od lat 70. Nie kupimy jej również we Włoszech. Natomiast w Stanach Zjednoczonych i krajach Unii Europejskiej obowiązują wymogi umieszczania na etykietach ostrzeżeń dotyczących możliwych skutków ubocznych.