Choć miliony zmywarek na całym świecie działają latami bezproblemowo, korzystając z prądu i wody, sytuacje awaryjne mogą zdarzyć się wszędzie. Solidna instalacja elektryczna, wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia, z reguły uchroni nas przed poważniejszymi problemami, ale zawsze istnieje ryzyko pożaru, gdy urządzenie zostaje bez opieki. Taka sytuacja może mieć opłakane skutki.
Jak wygląda pożar zmywarki? Skutki mogą być opłakane
Pożar zmywarki to nie tylko niebezpieczeństwo, ale realne zagrożenie. W połowie marca 2023 r. doszło do takiego zdarzenia w jednym z mieszkań w Wałbrzychu. Na ulicy Basztowej doszło do zwarcia i pożaru, ponieważ uszkodzony programator zmywarki zawiódł, co zakończyło się ogniem. Na szczęście lokatorka zareagowała na sytuację błyskawicznie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mieliśmy o godz. 10.44 wezwanie z ulicy Basztowej, gdzie w mieszkaniu na dziesiątym piętrze nastąpiło zwarcie i paliła się zmywarka. Lokatorkę zaalarmował ogień i dym wydobywający się z urządzenia - mówi Robert Strojny z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu. - Kobieta poinformowała ratowników, że podczas pracy zmywarki nagle zaczął się z urządzenia unosić dym i widoczny był też ogień. W tym przypadku ofierze udało się samodzielnie ugasić płonącą zmywarkę i bezpiecznie opuścić mieszkanie.
Podobne nieszczęścia opisuje brytyjski portal Whitegoodshelp, przytaczając historie innych użytkowników, którzy mieli mniej szczęścia. Jak widać na zdjęciu, skutki pożaru były opłakane.
Nasza zmywarka zapaliła się o 3:30 nad ranem. Na szczęście moja żona usłyszała dudnienie przypominające trzęsienie ziemi, które wytrąciło ją ze snu. Zaniepokojona obudziła także mnie. Poszedłem sprawdzić i znalazłem naszą kuchnię w ogniu. Płomienie ze zmywarki zajęły blat kuchenny, a dym unosił się w połowie pomieszczenia. - opowiada Mark Stoneman, użytkownik pechowej zmywarki.
Nasza zmywarka Zanussi ZDF 501 zapaliła się w dwa lata od zakupu. Na szczęście tej feralnej nocy byliśmy w domu i udało nam się ugasić płomienie w kilka sekund. Były jednak duże, a stopiony plastik ze zmywarki stał się zarzewiem pożaru linoleum. Bez wątpienia, gdyby nie było nas w domu, budynek poszedłby z dymem. - opisuje zdarzenie kolejny Mark.
Zmywarki mogą stanowić zagrożenie pożarowe
Kiedy patrzymy na pracującą zmywarkę, często zapominamy, że to urządzenie pełne przewodów elektrycznych, wody i plastiku. Jeśli wszystkie elementy są sprawne, zmywarka powinna działać bezpiecznie, ale uszkodzenia lub niewłaściwa eksploatacja mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Potwierdzają to przykłady opisane powyżej.
Jak zapobiegać ryzyku? Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń producenta. Użytkownicy czasem wybierają opcje niezalecane w instrukcji, co może prowadzić do uszkodzeń. Na przykład częste używanie intensywnych trybów, nieodpowiednie detergenty czy przerywanie cykli w nieprawidłowy sposób mogą powodować problemy, które producent nawet nie przewidział. Uszkodzenie poszczególnych elementów sterujących to w wielu przypadkach najmniejszy problem.
Warto także pamiętać, że na naszych oczach dokonuje się postęp technologiczny. Z tego powodu nowe zmywarki mogą różnić się konstrukcyjnie od starszych modeli. Wymieniając sprzęt AGD warto pamiętać, że urządzenia stworzone po dekadzie mogą posiadać nowe funkcje i sposoby działania, które wymagają dostosowania użytkowania do ich specyfikacji. Stare nawyki mogą prowadzić do awarii nowych urządzeń.
Jak ograniczyć ryzyko pożaru zmywarki? Stosuj się do zasad
Aby bezpiecznie korzystać ze zmywarki, warto przestrzegać czterech zasad:
- Przeczytaj instrukcję obsługi.
- Zarejestruj zmywarkę na stronie producenta.
- Szybko reaguj na wycieki wody oraz nietypowe zachowanie urządzenia.
- Zatrzymaj lub przerwij użytkowanie zmywarki, jeśli ma pracować bez twojego nadzoru.
Producenci reagują na zgłoszenia o usterkach, często wycofując wadliwe urządzenia lub oferując ich naprawy. To kwestia nie tylko bezpieczeństwa użytkowników, ale i potencjalnych odszkodowań za wady fabryczne. W Polsce tak było z modelami zmywarek Bosch i Siemens z lat 1995–2005, które mogą powodować pożary. Problem dostrzeżono w 2013 roku, ale akcja wymiany podzespołów trwa do dziś.
W 2024 roku zagrożenie nadal może występować, zatem rejestracja zmywarki na stronie producenta to najlepszy sposób na otrzymanie informacji o potrzebie naprawy. Wówczas możemy uzyskać szybkie powiadomienie o koniecznym serwisie - także drogą telefoniczną.
Nie da się jednak ukryć, że zmywarka to urządzenie, które pozwoli nam na spore oszczędności wody i prądu względem tradycyjnego zmywania. Nowoczesne urządzenia zużywają średnio 10 litrów wody na cykl oraz 1,3 kWh energii elektrycznej.