Kiedy myślimy o smażonej rybie, najczęściej kojarzymy ją z delikatnym, chrupiącym mięsem oraz bogactwem smaków. Niestety, smażenie ryby ma też swoją ciemną stronę – intensywny zapach, który potrafi utrzymywać się w kuchni godzinami. To właśnie on często zniechęca do przygotowywania ryb w domowych warunkach. Jak się go pozbyć?
Większość z nas nie wie, że istnieją proste trik, który pomoże całkowicie zniwelować ten przykry zapach.
Jak smażyć rybę, by nie śmierdziało?
Wybór odpowiedniej ryby jest kluczowy, by uniknąć intensywnego zapachu podczas smażenia. Świeże ryby wydzielają mniej zapachu niż te, które są przechowywane przez długi czas. Dlatego zawsze zwracaj uwagę na wygląd i zapach ryby przed zakupem. Świeża ryba powinna mieć błyszczące łuski, przejrzyste oczy i jędrne mięso.
Czytaj też: Nie tylko zupa. Tak wykorzystasz dynię w kuchni
Nie bez znaczenia jest również rodzaj ryby. Tłuste gatunki, takie jak łosoś czy makrela, mogą podczas smażenia wydzielać bardziej intensywny zapach. Warto więc sięgać po ryby o mniejszej zawartości tłuszczu, takie jak dorsz, morszczuk czy pstrąg, które są mniej aromatyczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przygotowanie ryby przed smażeniem również wpływa na intensywność zapachu. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest namoczenie ryby w mleku przez około godzinę przed smażeniem. Mleko neutralizuje zapach ryby, a także sprawia, że mięso staje się delikatniejsze.
Kolejnym krokiem jest dokładne osuszenie ryby przed smażeniem. Mokra ryba, w kontakcie z gorącym olejem, nie tylko powoduje pryskanie tłuszczu, ale także zwiększa wydzielanie zapachu. Dlatego używaj ręczników papierowych, aby dokładnie osuszyć rybę. Dodatkowo, przed smażeniem możesz skropić rybę sokiem z cytryny, który również zniweluje intensywny aromat.
Podczas smażenia ryby na patelnię włóż plasterki ziemniaka. Ziemniak to nie tylko smaczny dodatek do wielu potraw, ale również naturalny pochłaniacz zapachów. Kiedy smażymy rybę, umieszczając na patelni plasterki ziemniaka, pomagamy w znacznym stopniu zredukować intensywny zapach ryby. Pochłania on nieprzyjemne aromaty, dzięki czemu w kuchni nie unosi się już tak silny zapach smażonej ryby.
Kolejnym trikiem jest użycie świeżych plastrów jabłka. Podobnie jak ziemniak, jabłko również pochłania nieprzyjemne zapachy i dodatkowo wzbogaci smak ryby.
Smażąc rybę możesz obok kuchenki postawić szklankę z octem. Wchłania on zapach smażonej ryby oraz tłuszczu.
Warto też otworzyć okna lub włączyć okap, aby zapachy nie rozniosły się po całym mieszkaniu.
Jak smażyć rybę?
Ważnym elementem smażenia ryby, by uniknąć nieprzyjemnego zapachu, jest wybór odpowiedniej metody. Przede wszystkim, należy smażyć rybę na dobrze rozgrzanym oleju. Zapobiega to nadmiernemu wchłanianiu tłuszczu przez mięso, co również może wpływać na intensywność zapachu.
Smażąc rybę, pamiętaj, by nie przewracać jej zbyt często. Najlepiej jest smażyć każdą stronę tylko raz, przez około 5-7 minut w zależności od grubości filetu. Dodanie odrobiny masła pod koniec smażenia może dodać rybie smaku i zminimalizować zapach smażenia.
Jak zneutralizować zapach po smażeniu ryby?
Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się uciążliwego zapachu ryby po smażeniu jest wykorzystanie octu. Aby zastosować tę metodę, wlej do małego garnka ocet i zagotuj go na małym ogniu. Para ma silne właściwości neutralizujące i szybko usunie nieprzyjemne aromaty z kuchni.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.