Polscy naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu stworzyli... parówki z ziemniaków, o czym dowiadujemy się z reportażu Błażeja Filipiaka dla programu "Czysta Polska".
Produkt ten, w przeciwieństwie do innych zamienników mięsa, dostarcza odpowiednią ilość białka i żelaza, co jest kluczowe dla osób na diecie wegetariańskiej i wegańskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Głównym składnikiem parówek jest ziemniak, a ich receptura została już opatentowana. W składzie znajdują się także przyprawy, zioła oraz buraki, które nadają produktowi różowy kolor.
Cała ta kompozycja sprawiła, że rzeczywiście parówka pachnie parówką - podkreślił dr hab. Przemysław Kowalczewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którego cytuje Interia.
Dietetyk dr Emilia Zawieja zaznacza, że niedobór żelaza w diecie może prowadzić do chronicznego zmęczenia. Dlatego ziemniaczane parówki mogą być wartościowym uzupełnieniem diety roślinnej. Naukowcy poszukują obecnie producenta, który wprowadzi produkt na rynek.
Parówki z ziemniaków. orzyści dla zdrowia i klimatu
Diety roślinne, odpowiednio zbilansowane, mogą chronić przed nowotworami, np. jelita grubego. Ograniczenie spożycia mięsa ma także pozytywny wpływ na klimat.
Jak zauważa Interia, rolnictwo odpowiada za 16 proc. emisji gazów cieplarnianych, z czego połowa pochodzi z hodowli zwierząt.
Prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wyjaśnia, że metan, emitowany przez zwierzęta, jest 28 razy bardziej szkodliwy dla klimatu niż CO2. Dlatego spożywanie produktów roślinnych jest korzystniejsze dla środowiska.
Czytaj także: Pilot próbował rozbić samolot z 83 osobami na pokładzie. Dziś wyznaje, jak do tego doszło