A gdyby rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Zapewne niejedno z nas się nad tym zastanawiało w swoim życiu. Zanim jednak postawicie wszystko na jedną kartę - proponujemy Wam podróż kulinarną. Wiele dań rodem z Bieszczad jest już powszechnie znana, jak chociażby wyjątkowe podpłomyki proziaki, fuczki, czyli placki z kiszonej kapusty i ciasta naleśnikowego, stolniki, czyli gołąbki wypełnione masą ziemniaczaną, hryczanki, czyli kotlety z kaszy gryczanej i mięsa mielonego czy chociażby kaszełynik łemkowski - zupa z kapusty kiszonej z mięsem, chrzanem i śliwkami. Wszystkie te dania łączy jedno - są bardzo sycące. Wystarczy jedna porcja, aby każdy, kto je to danie, poczuł się najedzony. I tak też jest z tarciuchami - bieszczadzką wariacją na temat babki ziemniaczanej! Oba przepisy dzieli jednak podstawowa rzecz - w czasie, gdy do babki ziemniaczanej dodaje się mąkę, naturalnym dodatkiem do tarciuchów jest kasza gryczana.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tarciuchy prosto z Bieszczad - składniki:
- 2 kg ziemniaków,
- 2 jajka,
- 5 łyżek kaszy gryczanej,
- 300 g boczku,
- cebula
- sól i pieprz.
Czytaj także: Szybki przepis na obiad. Kotlety lwowskie
Tarciuchy prosto z Bieszczad - sposób przyrządzenia:
- Ziemniaki obierz, przemyj i zetrzyj na tarce o większych oczkach.
- Boczek pokrój w kosteczkę. Następnie na patelni rozgrzej niewielką ilość tłuszczu i podsmaż na niej mięso.
- Przysmażony boczek ułóż na dnie naczynia żaroodpornego. Do tartych ziemniaków dodaj kaszę gryczaną, drobno posiekaną cebulę, a także jajka. Całość dokładnie wymieszaj, dopraw solą i pieprzem
- Tak przygotowaną masę przełóż do naczynia, w którym znajduje się boczek
- Piekarnik rozgrzej do 190°C i piecz przez około godzinę.
Czytaj także: Magda Gessler zdradziła przepis na de Volaille'a. Oryginalna receptura pochodzi z XVIII wieku!
I gotowe! W ten sposób przygotowany posiłek podawaj z ulubionymi sosami. Idealnie pasować tutaj będą sosy jogurtowe z dodatkiem ziół, czy popularne tzatziki.