Naukowcy z Uniwersytetu w Vermont udowonili to, analizując komputerowo 1327 książek. Okazało się, że najczęściej wybierany przez autorów motyw to "od zera do milionera". Za to najbardziej lubiane przez czytelników historie to takie, gdzie główny bohater rośnie w siłę, potem upada, by znowu powrócić do gry (np. "Kopciuszek"), a także te, w których główna postać radzi sobie z beznadziejnym losem, jaki ją spotyka (np. "Przygody Robinsona Crusoe").
Kolejny preferowany przez czytających bohater ma bardziej skomplikowane życie. To postać, które najpierw ma problemy, później odnosi sukces, a potem znowu popada w tarapaty (np. "Edyp"). Wśród mniej lubianych są natomiast historie opowiadające o ludziach sukcesu, którzy tracą wszystko, co mają (np. "Król Lear"), i takie, gdzie bohater mógł osiągnąć wiele, ale poniósł porażkę (np. "Ikar") - informuje "Daily Mail".
Na takie badania czekano już od lat. W 1985 r. amerykański pisarz Kurt Vonnegut stwierdził, że gdy tylko komputery będą wystarczająco rozwinięte, należałoby obliczyć, co tak naprawdę znajduje się w książkach.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.