Jaki materiał i dlaczego skóra?
Najczęściej wybieranym materiałem jest skóra. Wynika to z jej uniwersalności, ponieważ tego typu paski mogą być noszone z jeansami, spodniami do garnituru czy nawet letnimi szortami. Dobrze dobrane będą trzymać odzież w ryzach i gustownie wyglądać. W cieplejsze dni, przy casualowych stylizacjach można dać im odpocząć, zastępując je materiałowymi lub plecionymi.
Jak nosić?
Zacznijmy od koloru, choć w przypadku męskich królują brązy i czernie. Nie ma tu jednoznacznej zasady, ale nieoficjalnie przyjmuje się, że najlepiej sparować pasek z kolorem butów. Drugim często praktykowanym rozwiązaniem jest dobranie paska do koloru spodni. Przy eleganckiej odzieży najlepiej postawić na klasyczną czerń.
Dalej pozostaje kwestia klamry i tu również wszystko zależy od stylizacji. Zakładając garnitur najlepiej postawić na dyskretne, klasyczne kształty. Mowa tu o sprzączce w kształcie prostokąta w kolorze srebrnym lub złotym. Do casualowej stylizacji będzie pasowała tak zwana klamra pełna. Tu spotkacie automatyczne, które charakteryzują się brakiem dziurek. Pasek wkłada się do klamry, pociąga i tym samym uruchamia mechanizm. Do zwolnienia paska służy osobny przycisk. Drugi rodzaj to takie, gdzie wciąż trzeba zahaczyć pasek o wypustkę w klamrze. Są także duże klamry ozdobne, w tym popularne w stylu kowbojskim lub zawierające wzory czy symbole.
Ostatni punkt to sposób zakładania. Pasek należy wsunąć od prawej strony w kierunku lewej. Nie ma reguły mówiącej, na którą dziurkę powinno się zapinać pasek, ale najlepiej, żeby było to pośrodku.
Jaki rozmiar?
Wybierając rozmiar, trzeba się zmierzyć z dwiema kwestiami. Pierwsza to oczywiście szerokość, która powinna być dopasowana do spodni. Wiadomo, że wybierając zbyt szeroki pasek, nie zmieścicie go w szlufkach, ale z kolei zbyt wąski nie będzie wyglądał estetycznie. Zalecana długość paska to od 10 do 15 cm więcej niż wynosi wasz obwód pasa.
Jak dbać?
Noszenie paska to jedno, ale trzeba też o niego odpowiednio zadbać, by długo posłużył i zawsze dobrze wyglądał. Wybierając skórę najlepiej od razu zapobiegać zabrudzeniom, a więc wykonywać zabieg impregnacji. Uchroni to materiał przed przebarwieniami, a także ułatwi doraźne czyszczenie. Wszelkie zabrudzenia powinny być od razu usuwane. Jeżeli zabrudzicie skórę tłuszczem, to należy najpierw położyć w to miejsce ręcznik papierowy lub chusteczkę i poczekać, az tłuszcz wsiąknie. Następnie można posypać miejsce pudrem lub mąką ziemniaczaną i zostawić na kilka godzin. Na koniec wystarczy całą mieszankę wciągnąć odkurzaczem.
Jeżeli pasek zacznie parcieć lub zmieniać kolor, to należy udać się do kaletnika. Podobnie w przypadku plam z atramentu, które co prawda można spróbować usunąć lakierem do włosów, ale bezpieczniej jest powierzyć czyszczenie specjaliście. Powinniście również mocno ograniczyć kontakt paska skórzanego z wodą, ponieważ może zacząć pękać.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.