Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że obecnie na terytorium Polski jest kilka tuneli o długości przekraczającej 500 metrów. To jednak dopiero początek, bo w przyszłości dołączą do nich kolejne. Łącznie w budowie jest aż 11 konstrukcji, z czego 4 po ukończeniu wskoczą na pierwsze pozycje rankingu najdłuższych tuneli w Polsce.
To przede wszystkim tunel w ciągu ekspresówki S2 w Warszawie z planowaną długością przekraczającą 2,3 km, tunel na S3 w Starych Bogaczowicach o podobnej długości, tunel w Luboniu Małym na Zakopiance - 2058 m i tunel pod rzeką Świną w Świnoujściu - 1440 metrów.
Każdy z nich będzie więc dłuższy od konstrukcji, która obecnie dzierży miano najdłuższego tunelu w Polsce. Jest nim tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku, którego długość wynosi 1377 metrów, znany też jako tunel im. ks. abp. Tadeusza Gocłowskiego. To pierwsza podwodna droga w Polsce. Oddano ją do użytku w 2016 roku.
Do tego czasu najdłuższym tunelem był ten na Wisłostradzie w Warszawie, liczący maksymalnie 930 m. Tyle w kierunku południowym, bo jadąc na Północ pokonamy tylko 889 metrów.
Budowla służy Warszawiakom od 2003 roku i wraz ze wzrostem natężenia ruchu, coraz bardziej się korkuje. Nie brakuje głosów o konieczności jego przedłużenia, lecz ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.
Trzecim tunelem pod względem długości w Polsce jest natomiast tunel Emilia z 2010 roku, nazwany w hołdzie dla matki Jana Pawła II. Znajdziemy go na terenie gminy Milówka, w ciągu trasy S1. Ma 678 metrów i jest najdłuższym tunelem w Polsce zlokalizowanym na terenach pozamiejskich.
Nieco mniej, bo maksymalnie 657 metrów liczy z kolei katowicki tunel pod rondem gen. Jerzego Ziętka. Powstał w 2006 roku po to, by umożliwić bezkolizyjny przejazd przez centrum Katowic. Tuż nad nim przebiega rondo i kopuła, w której mieści się galeria sztuki oraz sklepy.
Natomiast na piątym miejscu najdłuższych tuneli w Polsce ponownie znajdziemy Gdańsk, a konkretniej 600-metrowy tunel kolejowo-drogowy z 2018 roku, w ciągu ulicy Nowe Podwale Grodzkie. Co ciekawe, zlokalizowano w nim również tory, którymi przejeżdżają pociągi oraz strefę dostaw do pobliskiego centrum handlowego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.