Przepisy dotyczące wydawania i używania nalepek kontrolnych straciły moc prawną z dniem 4 września 2022 roku (niedziela – stąd różne daty w tekście). W związku z tym, z dniem 5 września urzędy przestały je wydawać, a z ustawy Prawo o ruchu drogowym zniknęło pojęcie nalepki kontrolnej. W praktyce oznacza to, że przepisów obowiązujących do 3 września nie tylko się nie stosuje, ale traktuje się je tak, jakby ich nigdy nie było.
Czytaj także: Co należy zrobić z naklejką? Przepisy są jasne
Co ciekawe, nawet gdyby funkcjonariusz chciał wystawić mandat do 3 września za brak nalepki i skierował sprawę do sądu (w razie odmowy przyjęcia mandatu), to od 5 września sprawy musiałyby być rozpatrywane na korzyść oskarżonego. Oznacza to, że nalepkę można było zdjąć z samochodu dużo wcześniej, a w razie kontroli odmówić przyjęcia mandatu.
Czytaj także: Jak przerejestrować auto w Polsce? Wnioski, opłaty, rejestracja online – jak, gdzie i za ile?
A co z nalepkami, które zostały na autach?
Kierowcy trochę niepokoili się tą zmianą przepisów, zadając pytania: czy mogę zdjąć nalepkę lub czy muszę zdjąć nalepkę? Odpowiedzi są następujące: tak, można zdjąć nalepkę oraz nie, nie trzeba jej zdejmować. A co, jeśli numer na nalepce nie zgadza się z numerem na tablicy?
Niezgodność numerów na nalepce i tablicy – co mówią przepisy?
Wbrew pozorom nic się tu nie zmienia. Nalepka pozostaje już tylko ozdobą i nie ma nic wspólnego z przepisami. Co więcej, obecnie miłośnicy nalepek na samochodach mogą przykleić nawet dwie, trzy lub więcej z różnymi numerami rejestracyjnymi. Byle tylko nie zasłaniały kierowcy widoczności.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.