Wielu kierowców zastanawia się, czy i ewentualnie kiedy powinni wymienić prawo jazdy na nowe. W przypadku dokumentów z konkretnym terminem ważności wszystko jest jasne. A co z tzw. bezterminowymi prawami jazdy?
Te przestały oficjalnie obowiązywać 19 stycznia 2013 roku. Dokumenty wydawane po tym terminie mają maksymalnie 15-letnią ważność, ale tylko pod warunkiem, że kierowca jest w pełni zdrowy, nie ma problemów ze wzrokiem czy innych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów.
Dokumenty wydane przed tą datą są natomiast bezterminowe, choć - jak się okazuje - tylko teoretycznie. Zgodnie z Ustawą o Kierujących Pojazdami, posiadacze bezterminowych praw jazdy będą zobowiązani do ich wymiany. Kiedy?
Prawa jazdy, które zostały wydane do 18 stycznia 2013 r., podlegają wymianie w okresie od 19 stycznia 2028 r. do 18 stycznia 2033 r. Obowiązywać będzie tu zasada 20 lat. Przykładowo - osoba posiadająca aktualny dokument od 15 stycznia 2010 roku będzie musiała wymienić go najpóźniej 15 stycznia 2030 roku. Jak to zrobić?
Czytaj też: Już się obudziły. To Pełnia Robaczywego Księżyca
W urzędzie lub za pośrednictwem internetowej platformy ePUAP należy wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy, dołączając do niego aktualne zdjęcie, kopię dotychczasowego prawa jazdy i odpowiednie oświadczenia. Na tę chwilę wiąże się to z wydatkiem w wysokości 100 zł i 50-groszową opłatą ewidencyjną.
Warto zaznaczyć, że cały proces nie musi wiązać się z wizytą u lekarza i koniecznością ponownego odbycia badań. Tym obowiązkiem, a co za tym idzie, dodatkowym wydatkiem, objęci są tylko kierowcy, którzy wymieniają dokument z datą ważności. Posiadacze bezterminowego prawa jazdy zostaną natomiast potraktowani ulgowo.
Jest też dobra wiadomość dla zapominalskich - utrata ważności prawa jazdy nie oznacza utraty uprawnień do prowadzenia. Te wciąż będą bowiem widoczne w bazie CEPiK. Obejdzie się więc bez ponownego kursu i egzaminu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.