Przez polskie drogi codziennie przemierza mnóstwo ciężarówek. Szczególnie często mamy z nimi do czynienia na autostradach czy drogach szybkiego ruchu.
Nierzadko ciężarówki są zmorą kierowców poruszających się samochodami osobowymi. Cóż, trzeba jednak zrozumieć, że ich przemieszczanie się po polskich drogach jest konieczne. Nieuniknione są też korki z ciężarówkami w roli głównej.
Czytaj także: Uczestnik programu "Jeden z dziesięciu" sprytnie odpowiedział Sznukowi. Nagranie jest hitem
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przejeżdżając obok ciężarówek, często zwracamy uwagę choćby na rejestrację czy firmę przewozową. Zapewne wiele osób zastanawiało się też, dlaczego w wielu ciężarówkach nie wszystkie koła stykają się z podłożem.
Okazuje się, że nie jest to żadna usterka. To celowy manewr, który ma ułatwić życie kierowcom ciężarówek.
Dlaczego kierowcy ciężarówek unoszą tylne osie?
Czym podyktowane jest unoszenie tylnych osi w ciężarówkach? Odpowiedź na tę zagadkę przedstawił serwis 4trucks.pl.
W rzeczywistości wszystko jest bardzo proste. Podnoszenie kół jest podyktowane nie jakimś kaprysem kierowcy, ale obiektywnymi wymogami sytuacji. Najczęściej koła unoszone są gdy ciężarówka jedzie bez ładunku lub z minimalnym obciążeniem. Nie ma wtedy potrzeby zmniejszania nacisku na osi na drogę. Podniesienie osi pozwala zmniejszyć tarcie i ograniczyć zużycie paliwa, ale też zmniejsza zużycie łożysk oraz opon - poinformowano.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.