Dobra wieści dla kierowców. Od 10 września wchodzą nowe przepisy

131

Sporo zmian w przepisach czeka kierowców od 10 września. Dotyczyć będą one głównie prawa jazdy, a właściwie jego odbierania po tymczasowym zatrzymaniu. Jak się okazuje w przeciwieństwie do tego typu nowelizacji, tym razem wielu kierowców może mieć powody do zadowolenia. Co się zatem zmieni?

Dobra wieści dla kierowców. Od 10 września wchodzą nowe przepisy
Zmiany w przepisach dla kierowców (Getty Images, whitelook)

Polscy kierowcy przywykli do systematycznie wprowadzanych zmian prawa, które zazwyczaj są dla nich niekorzystne. W ostatnich latach szczególnie uciążliwe okazały się, chociażby pojawiające w wielu polskich miastach strefy czystego transportu czy też wprowadzone przed dwoma laty wyższe stawki za mandaty drogowe.

Jak się jednak okazuje, rząd nie zamierza kończyć zmian w przepisach. Kolejna nowelizacja prawa zapowiedziana jest na 10 września 2024 roku i przede wszystkim dotyczyć będzie kierowców, którym tymczasowo zabrano prawo jazdy. Co to dla nich jednak oznacza?

Wiele wskazuje na to, że z nadchodzących zmian będą oni bardzo zadowoleni. Wyeliminowany zostanie bowiem problem, jakim był obowiązek udania się do urzędu i złożenia wniosku, aby odebrać zabrane prawo jazdy. Wielu nieświadomych kierowców po upływie kary, udawało się tam własnymi samochodami, co nierzadko kończyło się mandatami za jazdę bez uprawnień.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wykorzystują ostatnie dni wakacji. Tłumy ruszają w jednym kierunku

Spore zmiany dla kierowców po 10 września

Teraz po upływie kary na kierowcach nie będzie obowiązku odebrania uprawnień w urzędzie. Te automatycznie zostaną przywrócone w systemach policyjnych, dzięki czemu nie powtórzą się sytuację, kiedy jadąc odebrać dokument, można otrzymać mandat w wysokości 1500 zł oraz w skrajnych przypadkach sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, za jego brak.

Zmiana uprości zatem nie tylko proces przywracania uprawnień, ale uchroni także wielu nieświadomych kierowców przed przykrymi konsekwencjami. Jak zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji wdrożenie nowych rozwiązań, ma przebiec zgodnie z planem.

Autor: KARO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić