Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 
aktualizacja 

Dostają żółty bilecik. Udręka dla wielu kierowców. Co zrobić?

30

Kierowcy coraz częściej otrzymują żółte bileciki, na których pojawia się wezwanie do zapłaty 150 złotych. Jest to związane z pojawianiem się parkometrów koło punktów handlowych czy restauracji. Co zrobić w takiej sytuacji? Eksperci mają jedną radę.

Dostają żółty bilecik. Udręka dla wielu kierowców. Co zrobić?
Kierowcy dostają żółty bilecik. Czy można go uniknąć (Facebook, Getty Images, Anuluj Mandat, Image Source)

Coraz więcej parkometrów pojawia się pod sklepami niektórych sieci handlowych lub w okolicach restauracji. Kierowcy są informowali, że muszą pobrać bilet, który uprawnia ich do darmowego postoju, najczęściej do 90 minut. Jeśli jednak tego nie zrobią, po powrocie do auta mają za szybami żółty bilecik, a na nim informację o wezwaniu do zapłaty kwoty w wysokości 150 złotych.

Dziennik.pl opisuje, że stoją za tym pracownicy firmy zarządzającej danym parkingiem. Bacznie obserwują zachowanie poszczególnych kierowców. Kiedy zauważają, że nie pobrali oni biletu z parkometru, wówczas umieszczają za wycieraczką wezwanie do zapłaty. Portal podaje przykład pana Wojciecha, który poszedł tylko na kawę do McDonald's, a kiedy wrócił, zauważył żółtą karteczkę.

Zmęczony długą podróżą, idąc napić się kawy, nie zwróciłem uwagi na widniejący dość wysoko napis pod tablicą parkingową. Co mam zrobić w tej sytuacji? - zastanawia się mężczyzna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Halo Polacy". Ciągle czuć tam ducha komunizmu. "To jest po prostu urok tego kraju"

Otrzymałeś żółty bilecik? Ekspert radzi, co zrobić

Karol Hojda, radca prawny z Wrocławia w rozmowie z dziennik.pl powiedział, ze nie należy w ogóle reagować na otrzymanie takiego wezwania do zapłaty.

Nigdy nie wiadomo, czy wezwanie pochodzi od podmiotu uprawnionego do pobierania jakichkolwiek opłat. W orzecznictwie znane są sytuacje, gdy firmy parkingowe próbowały pobierać opłaty pomimo braku umowy o zarządzanie danym terenem - wskazuje ekspert, powołując się na wyrok Sądu Okręgowego z Katowic z 23 czerwca 2017 r.

Jego zdaniem należy uważać choćby na oszustów, którzy mogli podsunąć bilecik ze swoim prywatnym numerem bankowym. Przestępcy polują na osoby, które nie wezmą druczku z biletomatu. Hojda uważa, że również reklamacja nie jest dobrym pomysłem. Prawdziwe firmy bowiem zawsze wymagają podania kompletnych danych do pozwu. Poza tym umowy właścicieli parkingów z firmą nie przewidują reklamacji. Co zatem zrobić?

Najprościej i najbezpieczniej jest po prostu czekać na ewentualny pozew. Niektóre firmy faktycznie pozywają inne zaś tego nie praktykują ograniczając się do wezwania do zapłaty. Pozwy zawsze kierowane są przeciwko właścicielom pojazdów, w oparciu o dane z CEPIK. Tymczasem, pozew o zapłatę w takiej sprawie należy skierować przeciwko osobie, która zaparkowała pojazd w danym miejscu i czasie. Zarządca musi również wykazać, że spełnione zostały wszelkie obowiązki w zakresie poinformowania konsumenta o warunkach zawieranej umowy. W praktyce, firmy parkingowe nie są w stanie udowodnić ww. elementów, co kończy się przegraniem przez nich procesu - mówi Hojda w rozmowie z dziennik.pl.

Ekspert przyznaje, że sprawa budzi wiele emocji. Są bowiem przypadki, że żółty bilecik otrzyma kierowca, który nie zdążył jeszcze przynieść do auta biletu z parkometru. Pojawiają się nawet wezwania do zapłaty z wyższą kwotą np. 600 złotych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić