Na profilu "StopCham" regularnie pojawiają się nagrania ukazujące różne niebezpieczne zdarzenia drogowe. Tym razem podzielono się filmem zarejestrowanym w Radawcu Dużym, który znajduje się 12 kilometrów od Lublina (DW747).
Na wideo widzimy dwie dziewczynki. Można przypuszczać, że wracały ze szkoły. Jedna z nich trzymała coś w dłoni, najprawdopodobniej telefon. Ale to nie ona wkroczyła na pasy jako pierwsza.
Dziewczynka, która najpierw weszła na jezdnię, spojrzała w stronę nadjeżdżających pojazdów. Nie uczyniła tego jednak bezpośrednio przed pojawieniem się na pasach. Z materiału można wnioskować, że nie oceniła właściwie odległości od tira. Być może stwierdziła też, że pojazd się zatrzyma.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tak się jednak nie stało. Kierowca zachował jednak czujność i w ostatniej chwili odbił na drugi pas, gdzie na szczęście nikt się nie znajdował. Dziewczynki natomiast, będąc już bardzo blisko tira, w totalnym popłochu wróciły na chodnik.
Tir prawie zmiótł dziewczynki na przejściu - czytamy w opisie nagrania.
Zdarzenie miało miejsce 12 czerwca o godz. 11:46.
Co zrobić przed wejściem na pasy?
"Od 1 czerwca 2021 roku, kiedy znowelizowano ustawę Prawo o ruchu drogowym, nie tylko pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych, ale również na nie wchodzący ma pierwszeństwo przed pojazdem (za wyjątkiem tramwaju). Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy w obu przypadkach ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie.
Z kolei art. 14 zabrania mu wchodzenia bezpośrednio przed jadący pojazd oraz zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby jak również przebiegania przez jezdnię. Pieszy podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście nie może również korzystać z telefonu ani innego urządzenia elektronicznego w sposób uniemożliwiający mu obserwowanie sytuacji na tym przejściu" - informuje policja.
Kierujący pojazdem ma zaś obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub na nie wchodzącemu. Pod pojęciem "ustąpienie pierwszeństwa" rozumie się powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku.
Kierowca zbliżając się do przejścia musi zachować szczególną ostrożność, obserwować nie tylko przejście ale i jego okolice oraz zmniejszyć prędkość tak, by stworzyć możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych (art. 26 ust. 1 ustawy) - zaznaczają mundurowi.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.