Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Aleksander Ruciński | 
aktualizacja 

Ile pali czołg? To duży problem rosyjskiego wojska

Kilka dni po wybuchu wojny w Ukrainie media obiegły zdjęcia rosyjskich konwojów, które utknęły w długich zatorach spowodowanych nie tylko awariami, ale i brakiem paliwa. Maszyny wykorzystywane przez Rosjan nie należą bowiem do najoszczędniejszych.

Ile pali czołg? To duży problem rosyjskiego wojska
Czołg T-80 (wikimedia, Vitaly Kuzmin)

Na zdjęciach przedstawiających rosyjskie kolumny w Ukrainie przeważają ciężarowe ZiŁ-y, które na każde przejechane 100 km potrzebują około 40-50 litrów paliwa. Sporo, ale to wciąż nic w porównaniu z czołgami.

Większość z tych wykorzystywanych przez armię Putina jest dość przestarzała. To głównie T-80 stanowiące rozwinięcie T-64, pokazanego w 1964 roku. Konstrukcja nigdy nie słynęła z niskiego zapotrzebowania na paliwo, a wprowadzane sukcesywnie ulepszenia tylko pogorszyły sytuację.

Przykładem może być turbina gazowa o mocy 1000 lub 1250 KM stosowana zamiast silnika Diesla, która poprawiła osiągi, ale też znacząco obniżyła zasięg czołgu. W praktyce standardowy zbiornik o pojemności 1100 litrów pozwala na pokonanie 335 km. Na drogach, bo w terenie wartość znacząco spada. W warunkach bojowych T-80 potrafi spalić nawet 750 litrów na 100 km.

Mając na uwadze te dane, łatwo zrozumieć, dlaczego rosyjska armia boryka się z problemami paliwowymi. Zresztą nie po raz pierwszy. Podobnie było także podczas wojny w Czeczenii. Warto jednak pamiętać, że wysokie spalanie stanowi tylko jedną stronę medalu.

Rosja jako drugi producent ropy naftowej na świecie przed wybuchem wojny mogła pochwalić się wynikiem 10 mln baryłek dziennie. Dostępność paliwa a możliwość szybkiego dostarczenia go na front to jednak dwie zupełnie różne kwestie. Na szczęście dla Ukrainy i nas wszystkich rosyjska logistyka okazała się niewystarczająco wydolna, osłabiając rosyjskie siły szczególnie w początkowej fazie konfliktu.

Zobacz także: Zostawił auto z otwartymi szybami. Nagranie kierowcy po śnieżycy w USA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić