Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Sprawdź, czego wymagają Niemcy. Jest inaczej niż w Polsce

83

Niektórzy Polacy w okresie wakacyjnym wyruszają do Niemiec. Powody są różne. Jedni udają się tam na mecze Euro 2024, inni w celach zakupowych, a jeszcze inni z pobudek turystycznych. Co trzeba posiadać w aucie, wjeżdżając do Niemiec?

Sprawdź, czego wymagają Niemcy. Jest inaczej niż w Polsce
Co trzeba mieć w aucie, jadąc do Niemiec? (Adobe Stock, TOMASZ MAJCHROWICZ)

W Polsce obowiązkowe wyposażenie samochodu obejmuje w zasadzie tylko trzy elementy. Chodzi o tablice rejestracyjne, trójkąt ostrzegawczy, a także gaśnicę. Od 4 września 2022 roku nie trzeba mieć już naklejki z numerem rejestracyjnym na szybie.

Według obecnych przepisów w Polsce nie ma wymogu przewożenia w aucie apteczki. Niewątpliwie jednak warto ją mieć. Wciąż istnieje bowiem obowiązek udzielenia pierwszej pomocy ofiarom wypadku. Elementarne wyposażenie apteczki pozwoli nam choćby na zatamowanie krwotoku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Agnieszka Kaczorowska o świętowaniu urodzin swoich córeczek. Co myśli o wystawnych urodzinach organizowanych dla dzieci?

Obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu w naszym kraju nie jest również kamizelka odblaskowa. Warto ją jednak posiadać, choćby dla własnego bezpieczeństwa.

Obowiązkowe wyposażenie auta w Niemczech

W Niemczech przepisy są bardziej rygorystyczne niż w Polsce. W tym kraju obowiązkowe jest posiadanie m.in. apteczki. Trzeba mieć też kamizelkę odblaskową. Szerzej na ten temat rozpisuje się serwis mypolacy.de.

W Niemczech kierowcy muszą mieć przy sobie prawo jazdy, dokumenty pojazdu, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę pierwszej pomocy zgodną z normą DIN 13164 oraz kamizelkę odblaskową. Apteczka musi zawierać dwie maseczki i jedną trójkątną chustę. Trójkąt ostrzegawczy powinien być łatwo dostępny i widoczny z odpowiedniej odległości - podkreślono.

Czy Polak podróżujący do Niemiec musi dostosować swoje wyposażenie? Okazuje się, że niekoniecznie, chociaż odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Informację w tej sprawie znajdujemy między innymi na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zgodnie z Konwencją Wiedeńską o ruchu drogowym w samochodzie powinno znajdować się wyposażenie wymagane w kraju zarejestrowania pojazdu. Oznacza to, że wyjeżdżając za granicę do państw - stron Konwencji, możemy poprzestać na wyposażeniu wynikającym z prawa polskiego. Służby za granicą mogą jednak podchodzić to tego zagadnienia inaczej. Zachęcamy zatem do znalezienia przed wyjazdem listy wyposażenia, w które powinniśmy wyposażyć samochód. Tym bardziej, że może się ono przydać. - zaznaczono.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić