Kierowcy mogą zaskakiwać swoimi decyzjami na drodze, nie zawsze zachowując się w sposób, który zapewnia bezpieczeństwo. Niestety - na polskich drogach jest to codzienność. Niebezpieczne manewry czy przesadna szybkość stanowią poważne ryzyko dla pozostałych użytkowników dróg, mogąc prowadzić do groźnych sytuacji dla zdrowia i życia.
Dla takich kierowców niektórzy mają niepochlebne określenia, opisując ich zachowania jako psychopatyczne. Co ciekawe, wiele osób podchodzi do tej sprawy dość stereotypowo, wiążąc zachowania na drodze z posiadaną marką samochodu. Czy jest to uzasadnione?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksperci postanowili zbadać, na ile to określenie ma pokrycie w rzeczywistości i przeprowadzili test psychologiczny wśród 2000 kierowców. Wyniki testu opublikowano na stronie scrapcarcomparison.co.uk. Dla wielu osób mogą być one częściowo zaskakujące.
Pierwsze miejsce nie jest zaskoczeniem
Badanie miało na celu skłonności kierowców do nieodpowiedzialnego postępowania, koncentrując się na takich aspektach jak samoocena oraz brak wyrzutów sumienia. Wzorce wyłonione w badaniu ukazały, że kierowcy BMW mają najwyższe skłonności do nieodpowiedzialnych zachowań, osiągając średnią 12,1 punktów na 36. Audi znajdują się niewiele niżej z wynikiem 11,7, a trzecie miejsce zajęli z zaskoczeniem kierowcy Fiata. Zwłaszcza najniższy stopień podium jest dość nieoczekiwany.
Posiadacze pojazdów włoskiego producenta pozostawili w pokonanym polu osoby jeżdżące popularnymi, japońskimi markami. Kierowcy Fiata uzyskali średnio 7 punktów, przewyższając kierowców Mazdy i Hondy, których wyniki to 6,4 oraz 6,3 punktów. Ogólna średnia punktów ze wszystkich badanych wyniosła 6,6.
Z drugiej strony, kierowcy Skody mogą pochwalić się najniższym poziomem tendencji przedstawianych w badaniu, ponieważ ich średnia wynosi zaledwie 3,2 punktów. To sugeruje, że użytkownicy pojazdów tej czeskiej marki charakteryzują się wyjątkowym brakiem cech typowych dla psychopatycznych zachowań. Wygląda na to, że kierowcy o spokojnym usposobieniu wybierają pojazdy od Skody.
Napęd i kolor to również istotne czynniki
Badanie uwzględniło także wpływ rodzaju napędu samochodów na psychologiczne skłonności kierowców. To również dość zaskakujące dane. Najbardziej nieodpowiedzialne zachowanie zaobserwowano u właścicieli pojazdów elektrycznych z wynikiem 16 punktów. Natomiast najmniej skłonni do nieodpowiedzialności okazali się kierowcy samochodów benzynowych.
Uwagę zwrócił również kolor pojazdów. Kierowcy złotych samochodów wykazywali tendencje psychopatyczne, podczas gdy czerwone auta, mimo że często kojarzone z szybkością, wypadły najniżej w rankingu. W tym wypadku stereotypowe myślenie zdecydowanie nie pokrywa się z rzeczywistością.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.