Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Tomasz Budzik
Tomasz Budzik | 
aktualizacja 

Kuny niszczą samochody. Jak sobie z nimi poradzić?

11

Coraz większa liczba kierowców zmaga się z problemem kun. Straty wyrządzone przez to zwierzę pod maską samochodu z łatwością osiągnąć mogą tysiąc złotych. Jak im zaradzić? Zapytałem o to eksperta.

Kuny niszczą samochody. Jak sobie z nimi poradzić?
(WP, Pixabay)

Wraz z jesiennymi ochłodzeniami komora silnika pozostawionego na parkingu samochodu staje się dla kun atrakcyjnym miejscem. Zwierzęta, które przystosowały się do życia w sąsiedztwie ludzi, wchodzą pod maski, żeby zagrzać się od jednostki napędowej. Często jednak nie kończy się na zwykłej drzemce w sąsiedztwie ciepłego silnika.

Kuny mogą przegryźć przewody elektryczne czy gumowe rury, a zamontowaną na masce matę wygłuszającą zmienić w strzęp potarganego materiału. Przywrócenie auta do poprzedniego stanu może kosztować kilkaset, a nawet tysiąc złotych. Które auta wybierają kuny i jak zapobiec stratom?

O to zapytałem Mirosława Piaseckiego z poznańskiego ogrodu zoologicznego. Jak się okazuje, teorie o wybieraniu przez kuny samochodów jednych producentów chętniej niż innych należy włożyć między bajki.

Badania tego nie potwierdziły. Co do przegryzania kabli, możliwe jest, że przeszkadzają one kunie w przemieszczaniu się pod maską samochodu lub umoszczeniu się tam w ciepłym miejscu – stwierdził Mirosław Piasecki.

Jeśli chodzi o sposoby na odstraszanie tych zwierząt, to zoolog odradza trutki i urządzenia emitujące dźwięki, mające zniechęcać kuny. Zdaniem specjalisty lepiej postawić na substancje zapachowe. Sprawdzają się te o intensywnym zapachu, jak terpentyna czy niektóre kostki toaletowe. Dobrym pomysłem jest zawieszenie w komorze silnika woreczka z psią sierścią. Kuna uważa go za dużego drapieżnika, więc może trzymać się z daleka.

Jedynym problemem jest tu wietrzenie wystawionego materiału. Należy więc często go zmieniać, bądź zdecydować się na chemiczne środki zapachowe przewidziane do walki z kunami. Jak informuje ekspert, te z mikrokapsułkami olejków eterycznych utrzymują się dłużej niż środki naturalne.

Skala szkód wyrządzanych przez kuny polskim kierowcom nie jest znana. Niemieckie Stowarzyszenie Ubezpieczycieli szacowało jednak, że za naszą zachodnią granicą w 2017 r. kuny zniszczyły 214 tys., a łączne straty z tego tytułu wyniosły 72 mln euro.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić