Mandat za jazdę w okularach przeciwsłonecznych? To może być naprawdę surowa kara

14

Używasz okularów przeciwsłonecznych podczas jazdy? Wyjeżdżając na wakacje warto zwrócić uwagę na zasady, które panują w niektórych krajach. Korzystanie z tego przedmiotu podczas poruszania się pojazdami czasami może skutkować naprawdę wysokimi karami.

Mandat za jazdę w okularach przeciwsłonecznych? To może być naprawdę surowa kara
Wybór okularów przeciwsłonecznych pod kątem jazdy w wielu krajach musi być przemyślany (Adobe Stock)

Okulary przeciwsłoneczne to przedmiot, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie jazdy samochodem czy rowerem. To bowiem gadżet, który chroni nas przed promieniowaniem słonecznym i często zwiększa widoczność, zwłaszcza przy ostrym, palącym słońcu.

O ile w Polsce nie ma żadnych regulacji prawnych dotyczących korzystania z okularów przeciwsłonecznych podczas jazdy, tak w niektórych krajach sytuacja jest zupełnie inna. Co więcej, często są to państwa, które stanowią popularny kierunek urlopowych wyjazdów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Okulary przeciwsłoneczne. Czy mają termin ważności?

W tym kraju możesz dostać mandat za okulary przeciwsłoneczne

Odpowiednie przepisy dotyczące okularów słonecznych obowiązują chociażby w Wielkiej Brytanii. Prawo w tym kraju nie zabrania korzystania z tego akcesorium, ale za to ściśle reguluje stopień zaciemnienia szkieł. Może on osiągnąć maksymalnie czwarty poziom - korzystanie z okularów z bardziej zaciemnionymi szkłami może skutkować mandatem.

Na karę możemy narazić się, korzystając z okularów przeciwsłonecznych bez odpowiednich warunków pogodowych. Użytkowanie tego przedmiotu jest zabronione w nocy, a także w warunkach słabej widoczności.

Mandat za korzystanie z okularów przeciwsłonecznych wbrew przepisom nie jest mały. Wynosi on 100 funtów, co przekłada się na kwotę ok. 500 złotych. Grzywna może jednak bardzo szybko wzrosnąć. Wystarczy, że nie zgodzimy się na przyjęcie mandatu lub rozpoczniemy dyskusję z funkcjonariuszem. Wówczas sprawa jest kierowana do sądu, a maksymalna grzywna wynosi wówczas aż 5 tysięcy funtów, co przekłada się na kwotę ok. 25 tysięcy złotych.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić