Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Danuta Pałęga | 
aktualizacja 

Najczęściej kradzione auta. Instytut podał dane. Króluje jeden model

9

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w Polsce liczba kradzieży samochodów z roku na rok maleje. W 2023 roku z tego powodu wyrejestrowano 5646 pojazdów, co oznacza spadek o 500 aut w porównaniu do roku 2022. Jakie samochody najchętniej kradną złodzieje?

Najczęściej kradzione auta. Instytut podał dane. Króluje jeden model
Złodzieje samochodów zacierają ręce. To ich ulubione modele (Adobe Stock, Kadmy)

Spadek kradzieży jest jeszcze bardziej wyraźny w odniesieniu do 2021 roku, gdy liczba wyrejestrowań była o 1450 większa. Warto zauważyć, że to znacznie mniej niż w rekordowym 1999 roku, kiedy liczba kradzieży osiągnęła imponującą wartość 71,5 tys. wyrejestrowanych aut.

Zaskakujące jest to, że najbardziej narażone na kradzież nie są samochody luksusowe czy sportowe, które mogłyby wydawać się naturalnym celem dla złodziei. Zamiast tego, złodzieje najczęściej wybierają popularne modele Toyoty, a w szczególności Toyotę Corollę.

W 2023 roku zarejestrowano 247 przypadków kradzieży tego modelu, co, jak wskazuje "Super Express", po raz kolejny plasuje Corollę na czele niechlubnego rankingu. To samo auto było liderem w tej kategorii w latach 2022 i 2021, z liczbą kradzieży przekraczającą 200 pojazdów rocznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Groźby wobec pracowników Wód Polskich. "To jest ohydne"

Jak podaje "Super Express", w całej Polsce aż 869 wyrejestrowanych aut z powodu kradzieży to Toyoty, co stanowi aż co szósty skradziony samochód. Na kolejnych miejscach, pod względem marki samochodu, znajdują się Audi, z 427 wyrejestrowaniami, oraz Volkswagen, który zanotował 398 przypadków kradzieży.

Na drugim miejscu pod względem liczby kradzieży uplasowała się Toyota RAV4, z wynikiem 189 wyrejestrowań w 2023 roku. Trzecie miejsce zajmuje Hyundai Tucson, zarejestrowano 152 przypadki jego kradzieży. Tuż za podium znalazł się Fiat Ducato, popularny model dostawczy (152). Kolejne pozycje to Kia Sportage (113) oraz Renault Master (110).

"Super Express" zaznacza, że siódme miejsce ex aequo zajmują dwa modele Toyoty: Yaris i C-HR, oba z 101 kradzieżami. W pierwszej dziesiątce znalazła się także Toyota Camry (96 przypadków kradzieży), a stawkę zamyka Audi A4 z 95 wyrejestrowaniami.

Warto wspomnieć, że Audi A4 do 2020 roku było najczęściej kradzionym modelem w Polsce, a obecnie jest jednym z najczęściej sprowadzanych używanych aut.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Kontaktkontakt@pomoc.wp.plRegulaminRegulamin dodawania opiniiPolityka prywatnościUstawienia prywatnościReklamaWszystkie artykuły
Zobacz takżeDomodiKafeteria (forum)tv.wp.plPudelekGenialne
INFORMACJE ZE ŚWIATAKorea PółnocnaUkrainaTurcjaRosjaWłochySyriaTajwanUSANiemcyBiałoruśWielka Brytania
WYDARZENIANewsyNiedziele handloweKoronawirusObwód kaliningradzkiInflacjaChinyTrybunał KonstytucyjnyWojna w UkrainieWzrost cenWakacje kredytoweLatoWakacje
ZNANI POLITYCYJoe BidenKim Dzong UnDonald TrumpWładimir PutinAngela MerkelEmmanuel MacronAlaksandr ŁukaszenkaXi JinpingWołodymyr ZełenskiOlaf Scholz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić