Pierwszy wzór naklejki został wprowadzony na mocy rozporządzenia z marca 2022 roku. Czas jednak pokazał, że trzeba zmienić ten szablon. A wszystko za sprawą tego, iż wiele urzędów miejskich miało kłopot z wydrukowaniem naklejki na standardowym sprzęcie poligraficznym.
W związku z tym Ministerstwo Klimatu i Środowiska postanowiło uprościć projekt naklejki. Nowy wzór będzie zdecydowanie bardziej przyjazny dla urzędników.
Koszt takiej naklejki to tylko 5 zł (tak jak wcześniej). Brak nalepki może być zdecydowanie bardziej kosztowny. Przewidziano mandaty rzędu nawet 500 zł!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy nalepka jest konieczna?
Póki co w naszym kraju strefa czystego transportu działa wyłącznie w Warszawie.
Zakaz wjazdu do Strefy Czystego Transportu dotyczy aut benzynowych starszych niż 1997 r. oraz z silnikiem Diesla starszych niż 2005 r. W pierwszym etapie wdrażania SCT w Warszawie zdecydowana większość pojazdów spełnia wymogi i nie potrzebuje żadnej nalepki, wniosku czy zgłoszenia. Na stronie https://sprawdzsct.zdm.waw.pl/ sprawdzisz swój pojazd w 30 sekund. Motocykle, skutery i quady mogą wjeżdżać do strefy. Jeśli Twój pojazd spełnia wymogi, nie potrzebujesz nalepki - informuje stołeczny ratusz.
Są jednak wyjątki od wyznaczonych reguł. A ci, których one dotyczą, są zobowiązani uzyskać nalepkę na przednią szybę auta.
Kogo dotyczą ulgi i wyjątki?
Do końca 2027 r. z zasad obowiązujących w SCT zwolnione będą osoby zameldowane (pobyt czasowy lub stały) i płacące podatki w Warszawie (na podstawie zeznania PIT lub zaświadczenia z urzędu skarbowego). Zwolnienie będzie dotyczyło pojazdów, których data ostatniej rejestracji jest wcześniejsza niż 1 stycznia 2024 r - zaznacza ratusz w Warszawie.
Poza tym z zasad bezterminowo zwolnieni są seniorzy. Warunki:
- osoby powyżej 70. roku życia (do końca 2023 r. ukończyły 70 lat)
- pojazd jest własnością lub współwłasnością najpóźniej od dnia 31 grudnia 2023 r.
- senior kieruje pojazdem lub jest jego pasażerem
- senior może wskazać do objęcia wyłączeniem jeden pojazd.
Czytaj także: Koniec płacenia gotówką coraz bliżej? Oto wymowny sygnał