Nie trzeba było długo czekać na reakcję Sejmu. 28 lutego na posiedzeniu rządu poparcie uzyskały przepisy zmieniające zasady używania aplikacji mObywatel. W czwartek 9 marca nowelizację poparł Sejm. Za zmianami głosowało 436 posłów, a przeciwko nim wystąpiło jedynie 9 osób. Zmiany sprawią, że dowolny dokument w telefonie będzie równoważny jak jego oryginał. Oznacza to, że kiedy nowe prawo wejdzie w życie, za pomocą aplikacji mObywatel będziemy mogli załatwiać sprawy w urzędzie czy na policji lub ubezpieczać samochód.
Dodatkowe ułatwienie stanowić ma możliwość wnoszenia opłat urzędowych bezpośrednio z aplikacji mObywatel. Dzięki temu nie trzeba będzie stać w kolejce do kasy urzędu lub szukać najbliższego banku, lub urzędu pocztowego, by zarejestrować pojazd, uzyskać prawo jazdy czy dowód rejestracyjny albo trzecią tablicę rejestracyjną.
Czytaj także: IMGW znów bije na alarm. Trzeba bardzo uważać!
Duże zmiany czekają również młodych kierowców. W myśl zmienionych przepisów w przyszłości mObywatel wzbogaci się o nowy dokument – tymczasowe elektroniczne prawo jazdy. Będzie można pobrać je tuż po pozytywnym zaliczeniu praktycznej części egzaminu. Gdy tylko egzaminator za pomocą elektronicznego systemu komunikacji ośrodka zaktualizuje profil kandydata na kierowcę, ten będzie mógł pobrać w aplikacji mObywatel tymczasowe prawo jazdy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Taki dokument będzie ważny przez 30 dni. Prowadzenie pojazdu mechanicznego po upływie tego czasu, a przed odebraniem prawa jazdy, będzie mogło zakończyć się nałożeniem grzywny w wysokości 250 zł lub naganą.
Co ważne, tymczasowe elektroniczne prawo jazdy będzie ważne jedynie na terenie Polski. Poza granicami kraju policja nie może drogą elektroniczną zweryfikować danych dotyczących wydanego w Polsce prawa jazdy, ponieważ nie ma dostępu do polskiej bazy danych Centralnej Ewidencji Kierowców. Za granicą dokument w mObywatelu nie ma więc żadnej wartości.
Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy wystawiane będzie na kategorie AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T. Wystawiane będzie również osobom, które mają już uprawnienia, ale zaliczą egzamin na nową kategorię.
Nowelizacja przepisów musi jeszcze zostać zaaprobowana przez Senat i trafić do podpisu prezydenta. Regulacje dotyczące tymczasowego prawa jazdy mają wejść w życie w momencie określonym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów poprzez komunikat w "Monitorze Polskim". Większość pozostałych zmian wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia nowelizacji.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.