Od 1 października pijany kierowca będzie mógł stracić samochód, jeśli sąd uzna, że należy orzec konfiskatę pojazdu. Co ważne, przepisy dotyczyć będą tych kierowców, którzy prowadzili, mając powyżej 1 promila alkoholu w organizmie. Surowy i potrzebny zarazem zapis pojawi się w prawie o ruchu drogowym już tej jesieni.
To wtedy w życie wejdzie znowelizowany kodeks karny i pojawi się słynny już artykuł 44b, który stanowił będzie o "przepadku pojazdu prowadzonego przez sprawcę przestępstwa lub równowartości pojazdu" w przypadku pijanych kierowców. Ministerstwo sprawiedliwości planowało wprowadzić przepisy wiosną, ale zrobi to już tej jesieni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podobne przepisy obowiązują w wielu krajach zachodniej Europy i mają być w Polsce skutecznym batem na jadących na podwójnym gazie. Plaga pijanych kierowców to jeden z głównych problemów na polskich drogach, być może nowe przepisy sprawią, że część osób zrezygnuje z jazdy po alkoholu. Co ważne, przepisy będą bardzo surowe, zwłaszcza dla drogowych recydywistów.
Prowadzisz po pijanemu? Stracisz samochód
Taryfy ulgowej nie będzie, a ministerstwo sprawiedliwości wprowadzić ma przepisy surowsze, niż początkowo zakładano. Pierwszy pomysł był taki, że sąd będzie orzekać konfiskatę pojazdu lub przepadek jego równowartości w sytuacji, gdy pijany kierowca ma co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. Zdecydowano jednak, że przepisy się zmienią i teraz sąd zajmie pojazd w sytuacji, gdy prowadzący będzie miał powyżej 1 promila.
Jeżeli samochód nie należał do kierowcy, a ten popełnił drogowe przestępstwo po alkoholu, sąd może podjąć decyzję o przepadku równowartości samochodu, którą wyliczą fachowcy na podstawie obowiązującej polisy ubezpieczeniowej. A jeśli nie ma także polisy? Wówczas do akcji wejdzie rzeczoznawca, który ustali odpowiednią wartość maszyny.
Jest jednak wyjątek w przepisach, gdy sąd nie będzie orzekać o przepadku pojazdu. Zdarzy się tak, gdy sprawca korzystał z pojazdu służbowego. Wówczas będzie musiał zapłacić minimum 5000 złotych na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Oczywiście takiego pracownika czekają również konsekwencje służbowe i prawne.
A co jeśli samochód zostanie zniszczony? Wówczas sąd nie zajmie go, bo wrak nie będzie nikomu potrzebny. I tu pojawiają się pytania, jak zapobiec celowemu działaniu sprawców, by uszkodzić pojazd? Planowany termin wejścia w życie znowelizowanych przepisów kodeksu karnego to 1 października 2023, czyli tuż przed wyborami parlamentarnymi.