Prawo jazdy kategorii AM znalazło się w przepisach 19 stycznia 2013 roku, a więc dokładnie wtedy, gdy zaczęła obowiązywać ustawa o kierujących pojazdami. To "prawko" zastąpiło kartę motorowerową.
Karta motorowerowa uprawniała do kierowania tymi pojazdami już po ukończeniu 13 lat. W przypadku prawa jazdy kategorii AM minimalny wiek został podniesiony o rok – ubiegać się o nie mogą wszyscy powyżej 14. roku życia. W praktyce szkolenie można rozpocząć wcześniej, bo już na trzy miesiące przed osiągnięciem minimalnego wieku - informuje policja.
Kategoria AM prawa jazdy jest przeznaczona dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Nie uprawnia więc do kierowania samochodami, ale obejmuje szerszy zakres pojazdów niż zniesiona karta motorowerowa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prawo jazdy AM. Czym może jeździć posiadacz?
Czym może jeździć posiadacz prawo jazda AM?
- rowerem;
- wózkiem rowerowym;
- pojazdem zaprzęgowym;
- motorowerem;
- czterokołowcem lekkim;
- zespołem pojazdów.
W trzech ostatnich przypadkach trzeba pamiętać o ograniczeniach konstrukcyjnych. Na uwadze należy mieć także maksymalną dopuszczalną prędkość, z jaką może poruszać się posiadacz prawa jazdy AM.
Posiadając prawo jazdy AM trzeba pamiętać, że w każdym przypadku konstrukcja pojazdu musi ograniczać jego prędkość do maksymalnie 45 km/h - podaje policja na swojej stronie internetowej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.