Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Rowerzyści często zapominają. Mandat to nawet 3 tys. zł

271

Zachowanie rowerzystów pozwala czasem sądzić, że czują się bezkarnie. Tymczasem kodeks drogowy obowiązuje ich w równym stopniu, co kierowców aut. Łamiąc przepisy, także narażają się na mandaty. A te potrafią być wysokie, szczególnie jeśli zapomną o dwóch rzeczach, poruszając się rowerem po chodniku.

Rowerzyści często zapominają. Mandat to nawet 3 tys. zł
Rowerzysta musi pamiętać, że jego także obowiązują przepisy (Policja, Policja)

Ustawa Prawo o ruchu drogowym w pierwszym ustępie art. 33 zawiera zapis dotyczący obowiązków kierującego rowerem lub elektryczną hulajnogą.

Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić - art. 33 ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Przepisy dopuszczają jednak także możliwość jazdy rowerem po chodniku. O tym, kiedy jest to możliwe, mówi art. 33 ust. 5.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Uszkodził szlaban i odjechał. Nie wiedział, że wszystko się nagrało

Jak czytamy w art. 33 ust. 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.

Gdy już rowerzysta lub użytkownik elektrycznej hulajnogi bądź urządzenia transportu osobistego wjedzie na chodnik, musi pamiętać o dwóch ważnych rzeczach. Po pierwsze – poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych. Po drugie – ustępować pierwszeństwa pieszym. Jeśli nie wywiąże się z tych obowiązków, grozi mu kara grzywny lub nagany. Kwestię tę reguluje art. 86a Kodeksu wykroczeń.

Kto, kierując rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo poruszając się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch na drodze dla pieszych, nie porusza się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego lub nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu, podlega karze grzywny albo karze nagany - art. 86a Kodeksu wykroczeń.

Nie potrzeba jednak policjanta z przenośnym fotoradarem, by stwierdzić, że rowerzysta porusza się znacznie szybciej niż piesi. W przepisie nie zostało określone, jak wysoka grzywna może grozić rowerzyście za przekroczenie prędkości.

Jakiego mandatu należy się więc spodziewać? Za jazdę po chodniku z prędkością wyższą, niż porusza się pieszy, lub za nieustąpienie mu pierwszeństwa grozi mandat do 3000 zł. Uściśla to art. 97 Kodeksu wykroczeń.

Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany - głosi art. 97 Kodeksu wykroczeń.

Oczywiście przepis ten reguluje maksymalną wysokość grzywny, co nie oznacza, że taką zawsze dostaniemy. Na wysoką karę narazimy się jednak, jeśli np. wskutek zbyt szybkiej jazdy na rowerze po chodniku spowodujemy wypadek z pieszym.

Trzeba też pamiętać, że nie tylko policja może nas ukarać, gdy poruszamy się na rowerze. Od 30 sierpnia 2021 r. uprawnienia do wystawiania mandatów za nadmierną prędkość na chodniku mają także strażnicy miejscy i gminni.

Autor: FB
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić