Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

"Tanie paliwo od sąsiada". Niemiecki dziennikarz radzi rodakom

5

Ceny paliw w Niemczech znów rosną. W związku z tym nasi sąsiedzi myślą o tym, gdzie warto pojechać, by zaoszczędzić. Oczywiście w rozważaniach pojawiła się Polska. "Czy nadal warto przekraczać granicę?" - zastanawia się niemiecki dziennikarz.

"Tanie paliwo od sąsiada". Niemiecki dziennikarz radzi rodakom
Niemiec pisze o cenach paliw w Polsce (Adobe Stock)

"Dziewięć krajów graniczy z Niemcami. Jeżeli spojrzymy za granicę, dostrzeżemy uderzające różnice w cenach paliw" - pisze Holger Wittich z portalu auto-motor-und-sport.de. W samym nagłówku ogłasza zaś, że dostępne jest "tanie paliwo od sąsiada", a na zdjęciu poniżej nie przez przypadek pokazuje polską stację Lotosu.

Dziennikarz podkreśla, że więcej niż w Niemczech za tankowanie trzeba płacić na przykład w Danii, Holandii, Francji czy Szwajcarii. Taniej natomiast jest w Czechach, Austrii, Polsce oraz Luksemburgu.

Są tam czasami znacznie niższe ceny niż w Niemczech - informuje Wittich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Frontex będzie chronił polską granicę? "Rozważamy tę sprawę"

I przypomina, że aktualnie średnie niemieckie ceny za litr E10 (benzyna 95) to 1,78 euro (ok. 7,70 zł), ale i 1,67 euro (ok. 7,20 zł) za litr oleju napędowego (ON). W Polsce natomiast za litr "95" trzeba zapłacić średnio 6,50 zł/l, podobnie zresztą kształtują się ceny ON.

Niemiec podpowiada rodakom. "Warto"

Dziennikarz spostrzega, że "warto jeździć do sąsiadów". W ewidentny sposób radzi, by udawać się po paliwo do Polski. Jednocześnie podpowiada, o czym trzeba pamiętać.

Dozwolona ilość paliwa, którą można wwieźć do Niemiec, jest ograniczona. Przykładowo: każdy, kto wraca z Polski, może wjechać do naszego kraju z zapełnionym bakiem i 20-litrowym kanistrem - przypomina.

Na koniec wyraźnie podkreśla, że "czterech z dziewięciu sąsiadów Niemiec ma niższe ceny paliwa".

Dla mieszkańców naszego kraju krótka podróż do sąsiednich państw jest tego warta. Ale uważaj: nie możesz zabrać ze sobą nieograniczonej ilości paliwa - ostrzega dziennikarz.

Najwięcej paliwa w kanistrach Niemcy mogą przywieźć ze Szwajcarii (25 litrów). Polska pod tym kątem zajmuje drugie miejsce. W pozostałych przypadkach jest to 10 litrów (Belgia, Dania, Francja, Holandia, Austria, Czechy). Tylko z Luksemburga Niemcy nie mogą transportować kanistrów z paliwem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić