We wtorek, 8 listopada w Porębie Wielkiej (woj. małopolskie), 32-letni mieszkaniec gminy Przeciszów spowodował groźny wypadek drogowy. Mężczyzna wypadł z jezdni, po czym uderzył w przydrożny słup. Z pojazdu samodzielnie wydostał się 11-letni syn mężczyzny, którym zaopiekowali się świadkowie zdarzenia.
Natomiast zakleszczonego mężczyznę zza kierownicy wydostali strażacy. Pogotowie Ratunkowe przewiozło do szpitala kierowcę oraz jego syna. Mężczyzna w wyniku wypadku doznał urazu głowy i kręgosłupa, natomiast dziecko pozostało na obserwacji.
Poszkodowanego czekają teraz olbrzymie kłopoty, bowiem w trakcie czynności na miejscu zdarzenia policjanci ustalili, że kierowca był pod wpływem alkoholu. Miał 0,7 promila alkoholu we krwi.
Co grozi pijanemu kierowcy?
Za spowodowanie wypadku drogowego w stanie nietrzeźwości grozi kara do czterech i pół roku pozbawienia wolności. Natomiast za narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletniego grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat.
Apelujemy do kierowców, aby nigdy nie wsiadali za kierownicę po spożyciu alkoholu czy narkotyków. Z kolei osoby postronne, które widzą, że za kierownicę wsiada pijany kierowca, prosimy o natychmiastową reakcję i uniemożliwienie jazdy nietrzeźwemu lub też przekazanie informacji o zagrożeniu telefonicznie pod numer alarmowy 112 - podkreśla policja na swojej stronie internetowej.
Sprawcami wypadków w Polsce dużo częściej są mężczyźni - w 2021 roku spowodowali oni 73 procent wypadków. Jeśli chodzi o wiek sprawców, najwięcej wypadków powodują kierowcy w wieku 25 - 39.
Dobrą informacją jest fakt, że według statystyk, liczba wypadków w Polsce w ostatnich latach maleje. W 2016 roku było ich 33 664, w 2017 roku - 32 760, w roku 2018 - 31 674, w 2019 - 30 288, w 2020 roku - 23 540, a w 2021 roku - 22 816.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.