Otwieranie/zamykanie wszystkich szyb
Szczególnie przydatną opcją w letnie dni jest możliwość automatycznego opuszczania szyb przy dłuższym przytrzymaniu przycisku otwierania drzwi. Funkcja ta występuje w prawie każdym modelu z elektrycznymi szybami. Dzięki temu wnętrze samochodu można szybko przewietrzyć.
Z kolei przy zamykaniu drzwi, ten sam mechanizm zapewnia, że także szyby zostaną w pełni zamknięte.
Nie pamiętasz, gdzie masz samochód? Klakson pomoże
Na dużych parkingach funkcja ta okazuje się niezwykle użyteczna. Niektóre kluczyki wyposażone są w oddzielny przycisk, inne wymagają dłuższego naciśnięcia tego samego klawisza. W efekcie pojazd sygnalizuje swoją lokalizację poprzez dźwięk klaksonu. Pomyślcie, jakie to ułatwienie, jeśli zaparkowaliście samochód na ogromnym parkingu np. centrum handlowego i nie zapamiętaliście sektora parkingowego, w którym się zatrzymaliście.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do tego tryb alarmowy przyciąga uwagę przechodniów i może być użyty w sytuacji awaryjnej.
Przestawienie auta z kluczyka
Ta opcja nie jest zbyt często spotykana ale korzystać z niej mogą właściciele wybranych modeli BMW i Hyundai. Dzięki dwóm przyciskom można uruchomić pojazd i przesuwać go do przodu lub do tyłu, a system automatycznie zatrzyma pojazd przed napotkaną przeszkodą. Ta funkcja może się okazać wyjątkowo pomocna na ciasnych parkingach, gdzie opuszczenie czy wsiadanie samochodu może być trudne.
Czytaj także: Wideo krąży w sieci. Ogromne bąble pokryły samochody
Wyłączenie trybu bezkluczykowego
Często niedoceniana, ale w praktyce niezwykle istotna jest możliwość całkowitego wyłączenia systemu bezkluczykowego, co jest rekomendowane, gdy trzymacie kluczyki blisko pojazdu. Dzięki temu samochód nie otworzy się np. gdy będzie mijał go zwierzak. Takie rozwiązanie pomaga oszczędzić energię elektryczną, zwłaszcza podczas dłuższych podróży. W Mercedesach funkcję tę wyłącza się, dwukrotnie naciskając przycisk zamknięcia auta.
Niezawodny grot do samochodu
Nawet w nowoczesnym kluczyku zachowany jest klasyczny grot, często wysuwany, który umożliwia dostęp do pojazdu w sytuacji, gdy np. akumulator przestanie działać. Warto wcześniej sprawdzić w instrukcji obsługi pojazdu, jak dostać się do zamka, ponieważ zazwyczaj jest on dobrze ukryty w klamce.
Ostatecznie grot jest tym, co przede wszystkim pozwala się nam dostać do wnętrza samochodu. Dlatego warto zadbać, żeby nie zaśniedział ani zardzewiał. Kierowcy w wyposażeniu swoich samochodów dostają też klucz zapasowy, aby w razie potrzeby czy awarii głównego klucza, mógł być używany w zastępstwie za tamten.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.