Nowa definicja skrzyżowania od 21 września
Zgodnie z nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym doszło do zaktualizowania definicji skrzyżowania. Nowa wersja definicji brzmi "skrzyżowanie — część drogi będąca połączeniem dróg albo jezdni jednej drogi w jednym poziomie, z wyjątkiem połączenia drogi o nawierzchni twardej z drogą o nawierzchni gruntowej lub z drogą wewnętrzną".
Czytaj także: Rekordzista z BMW. 55 punktów karnych i kosmiczny mandat
Stosowanie do treści definicji skrzyżowanie obecnie definiowane jest również jako połączenie jezdni na jednej drodze. Co to oznacza w praktyce? Przykładowo skrzyżowaniem obecnie nazwiemy zjazd z drogi ekspresowej. Osoba, która będzie jechać szybciej dwoma pasami niż kierowca zjeżdżający z drogi szybkiego ruchu, popełni wykroczenie, bo zgodnie z definicją, wyprzedza na skrzyżowaniu.
To samo dotyczyć będzie połączeń między dwoma jezdniami. Osoba, która jedzie szybciej jednym pasem w takim miejscu, również będzie uważana za osobę, która wyprzedza na skrzyżowaniu.
Skrzyżowanie a dozwolona prędkość
Warto również wiedzieć, że skrzyżowania w Polsce odwołują ograniczenia prędkości. Wobec tego w miejscach, które od 21 września zostały nazwane skrzyżowaniami, kierowcy mają tam podniesioną prędkość wyższą niż 50 km na godz. w obszarze zabudowanym. Niemniej jednak zaraz po przejechaniu skrzyżowania, które łączy dwie jezdnie tej samej drogi, podniesienie to zostaje zniesione.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.