Na niektórych nagraniach widać również radiowozy policyjne. Zachowanie ich kierowców na przejściach może budzić wątpliwości. Radiowozy zwalniają, a znajdujące się obok pojazdy, aby "nie złamać prawa", też hamują, by nie wyprzedzać na przejściu. To fatalna praktyka, niezgodna z kodeksem drogowym.
Co mówią na ten temat przepisy?
Art. 26. 3. Określa, że kierowcy nie wolno:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
1. wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2. omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
Zgodnie z pierwszym punktem nie można wyprzedzać ani na przejściu, ani tuż przed nim. Przy czym należy pamiętać, że wyprzedzanie polega na przejeździe obok innego pojazdu z większą prędkością. Nieważnym jest kto przyspiesza, a kto zwalnia – najszybszy pojazd zawsze wyprzedza. A według punktu drugiego, nie należy omijać pojazdów stojących na przejściu. Omijanie to przejazd obok pojazdu, który się zatrzymał. Co ciekawe, wielu kierowców nie zna tych podstawowych definicji.
Przeczytaj także: Nietrafiony mandat. Kierowca szukał wyjaśnień na policji
Ten przepis działa w określonych okolicznościach
Z tym przepisem wiąże się ważna kwestia. Należy bowiem pamiętać, że zakaz omijania pojazdu obowiązuje tylko wtedy, gdy samochód zatrzymał się, by ustąpić drogi pieszemu. Jeśli pieszy nie ma zamiaru przejść przez ulicę, zatrzymywanie nie służy ustąpieniu mu pierwszeństwa. Jeśli wokół przejścia nie ma pieszych, zatrzymanie auta w tym miejscu jest niezgodne z przepisami.
Art. 49. ust. 1. pkt. 2 zabrania się zatrzymania pojazdu na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem
Przeczytaj także: Kierowca się spieszył. Zarobił 41 punktów karnych w kilka chwil
Zabroniony jest więc nie tylko postój, ale również zatrzymanie pojazdu. Chodzi tu o każdą sytuację, w której auto się zatrzymuje, nie wynikającą z warunków drogowych jak korek, przeszkoda czy obecność pieszego. Kierujący, który zatrzymuje się na przejściu dla innego celu niż przepuszczenie pieszego, łamie przepisy. To nic innego, jak wymuszenie przewinienia drogowego.
Widzisz taki problem? Jedź śmiało
Jeśli znajdziemy się w sytuacji, gdzie pojazd obok spowalnia na przejściu bez powodu przepuszczania pieszego, mamy prawo zrównać się z jego prędkością i nieco poczekać. Gdy tamten pojazd zatrzyma się, można przyspieszyć i odjechać. Nie czekają nas z tego powodu żadne konsekwencje.
Taka sytuacja nie jest bowiem wykroczeniem. Co więcej, zatrzymanie na takim przejściu jest niezgodne z prawem. Jeśli zostaniemy zatrzymani przez policję, warto powołać się na art. 49.1.2 i nie przyjmować mandatu, krótko wyjaśniając sprawę: „Ruszyłem, bo zgodnie z art. 49.1.2 zabrania się zatrzymania pojazdu przed przejściem”. W tym wypadku stoimy na wygranej pozycji.
Warto jednak pamiętać, że wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych to jedno z najpoważniejszych wykroczeń drogowych. Niesie ono śmiertelne zagrożenie dla pieszych, dlatego też jest bardzo surowo karane. Mandat za to wykroczenie wynosi aż 1500 złotych, a do naszego konta zostanie przypisanych aż 15 punktów karnych.