W trakcie kursu na prawo jazdy każdy poznaje wszystkie znaki drogowe. Później, na ulicach spotyka się jednak tylko część z nich. Najpopularniejsze dotyczą ograniczeń prędkości, oznaczenia trasy czy zakazu wyprzedzania.
Nietypowe znaki drogowe
Często pojawiają się też znaki ostrzegawcze dotyczące m.in. pierwszeństwa, ostrych zakrętów, czy dzikich zwierząt.
Jest jednak bardzo dużo znaków drogowych, których kierowcy nie kojarzą. Nie występują często i pojawiają się tylko w ściśle określonych miejscach. Ich nieprzestrzeganie jest jednak karane tak samo, jak w przypadku tych popularnych.
B-13 / 14 - zakaz wjazdu pojazdów z towarami wybuchowymi lub łatwo zapalnymi oraz towarami mogącymi skazić wodę
Znak B-38 to zakaz postoju w dni parzyste. Oznacza zakaz postoju pojazdów w parzyste dni miesiąca i jest umieszczany po parzystej stronie ulicy.
Znak drogowy B-37 to zakaz postoju w dni nieparzyste. Stosuje się przede wszystkim w dużych miastach, w celu udostępnienia jednej strony jezdni, co drugi dzień, dla potrzeb, np. zaopatrzenia sklepów. Znak powinien znajdować się po stronie nieparzystej ulicy (z nieparzystymi numerami budynków).
A-13 to znak, który ostrzega przed mostem o ruchomym przęśle. Umieszczany jest przed wjazdem na czynny most zwodzony lub obrotowy.
Znak B-11 to zakaz wjazdu wózków rowerowych. Stosuje się go na drogach, a zwłaszcza ulicach, na których występuje duże natężenie ruchu i poruszanie się wózków rowerowych tamuje ruch.
B-14 to znak oznaczający zakaz wjazdu pojazdów z towarami, które mogą skazić wodę
Znak B-12 to zakaz wjazdu wózków ręcznych. Oznacza zakaz ruchu na jezdni i poboczu wózków ręcznych przeznaczonych do używania na jezdni, prowadzonych, ciągniętych lub pchanych.
Znak D-54 to "Strefa czystego transportu". Wyznacza obszary w mieście, w obrębie których mogą poruszać się jedynie pojazdy z ekonapędem.