Prawa dla młodych kierowców - o czym warto pamiętać
Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, że określenie "młody kierowca" jest w dużej mierze umowne. Ma dotyczyć kierowców między 18 a 26 rokiem życia. Zwracają na to uwagę ubezpieczyciele i...chyba tylko oni. W rzeczywistości nie liczy się metryka, ale czas spędzony za kółkiem.
Przyjęło się, że kierowca jest kierowcą początkującym przez dwa lata od zdania egzaminu na prawo jazdy. Dlatego im więcej kilometrów przejedziemy, tym lepiej dla nas.
Dlatego im szybciej zaczniemy jeździć na co dzień, tym lepiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdajesz egzamin, wsiadasz do autka i od razu jedziesz! Nie musisz, tak jak ja kiedyś, czekać na wydanie prawa jazdy. Musisz mieć tylko to tymczasowe w aplikacji mObywatel - wyjaśnia popularny na TikToku prawnik, Marcin Kruszewski.
Na ulicach lepiej nie rozrabiać
Dobrą wiadomością jest to, że początkujący kierowca wcale nie musi jeździć z naklejką zielonego liścia klonowego - taki przepis swego czasu zaproponowano i pojawił się on w ustawie, ale nie został wprowadzony w życie.
Czytaj także: Biorą się za kierowców 65+. Co ich czeka w 2024 roku?
Nie trzeba też stosować się do bardziej restrykcyjnych ograniczeń prędkości dla młodych kierowców.
Zapytacie: dlaczego? Przecież znajduje się to w ustawie. Tak, ale wejście tych przepisów w życie zawieszono ze względu na brak rozwiązań technicznych - zauważył Marcin Kruszewski.
Warto się jednak pilnować przez pierwszy rok jazdy.
Limit Twoich punktów to tylko 20, a nie 24 - zauważa Marcin Kruszewski.
Według policyjnych statystyk za rok 2022, młodzi kierowcy (ci poniżej 26 r.ż.) stanowią znacznie większy odsetek osób biorących udział w wypadkach, niż ci starsi.
Czytaj także: Zmiany w egzaminie na prawko. Jest się czego obawiać?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.