Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę 25 listopada wiele komunikatów i ostrzeżeń dotyczących pogody w Polsce. Na północy kraju ostrzegano przed intensywnymi opadami śniegu, lecz cały obszar kraju został objęty innym ostrzeżeniem dotyczącym oblodzeń.
W znacznej większości powiatów wydano ostrzeżenie przez oblodzeniami 1. stopnia, które mają obowiązywać od godz. 18:00 w sobotę do godz. 10:00 w niedzielę. W niektórych miejscach komunikaty te zaczęły obowiązywać już wcześniej - nawet od 16:00 czy 15:00. Niskie temperatury w połączeniu z opadami marznącego deszczu sprawiły, że warunki na drogach drastycznie się pogorszyły.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skąd podział na letnie i zimowe opony? Czym się różnią?
Z pewnością dzisiaj z wielu ust padnie słynne powiedzenie: "zima zaskoczyła drogowców". Ale czy przypadkiem przymrozki, śnie i oblodzenia nie zaskoczyły również kierowców? Od kilku dni możemy w wielu miejscach obserwować kolejki do wulkanizatorów czy punktów wymiany opon. Sygnałów do założenia zimówek było wiele, teraz zaś przyszedł moment, w którym bez nich nie powinniśmy wyjeżdżać w drogę.
Opony zimowe to przede wszystkim bezpieczeństwo dla nas oraz dla innych uczestników ruchu drogowego. Opony letnie są skonstruowane inaczej - zarówno pod kątem bieżnika, jak i samej gumy. "Letniaki" mają za zadanie sprostać na nagrzanym do kilkudziesięciu stopni Celsjusza asfalcie, zaś przy niskich temperaturach guma zaczyna sztywnieć.
Już przy temperaturach rzędu 5-10 stopni Celsjusza opony letnie tracą swoje właściwości. Dodatkowo bieżnik w takim ogumieniu nie jest przystosowany do łapania przyczepności w takich warunkach, nie mówiąc już o odprowadzaniu spod kół śniegu. Tym samym możemy szybko stracić przyczepność, a droga hamowania naprawdę znacznie się wydłuży.
Czy musimy mieć opony zimowe? Co może zrobić nam policja?
Wydawać by się więc mogło, że założenie zimówek jest koniecznością. Tak, oczywiście, że jest, jeżeli cenimy swoje życie. Wiele osób myśli jednak, że idą za tym również jakieś konsekwencje prawne.
Rzeczywistość wygląda jednak inaczej. W polskim prawie nie ma czegoś takiego, jak mandat za brak opon zimowych. Policja może co najwyżej wydać zalecenia, co ma być znakiem dla kierowców, że to najwyższa pora, by wymienić swój komplet ogumienia. Umownie jest to 1 listopada, chociaż bynajmniej nie jest to reguła.
Nie oznacza to jednak, że w przypadku opon w polskim prawie panuje wolna amerykanka. Mandat grozi nam np. w momencie, gdy poruszamy się po drodze bez śniegu z łańcuchami przeciwpoślizgowymi lub kolcami. Nielegalne jest również używanie opon starszych niż 10 lat oraz takich, które wystają poza obrys pojazdu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.