Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Zmiana przepisów od 1 października. Kary dla kierowców będą bardzo surowe

292

W niedzielę 1 października w życie wchodzi nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Kierowców czekają zmiany, a dotyczyć będą przede wszystkim tych, którzy prowadzą pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Co się zmieniło i czy to koniec pobłażania dla pijanych kierowców? Sprawdźcie.

Zmiana przepisów od 1 października. Kary dla kierowców będą bardzo surowe
Kierowca (Pixabay)

Już od 1 października zmienia się prawo o ruchu drogowym i na kierowców czeka kilka nowinek. Ale w zasadzie martwić winni się ci, którzy za kierownicą łamią prawo i na których czekać będą jeszcze surowsze kary. Wszystko po to, by poprawić poziom bezpieczeństwa na polskich drogach i ograniczyć liczbę ofiar oraz wypadków.

Zanosi się na to, że nie będzie już pobłażania wobec pijanych kierowców. A ci, którzy uciekną z miejsca zdarzenia, będą odpowiadać tak, jakby byli pod wpływem alkoholu. Na jeżdżących na podwójnym gazie czekać będzie nowy bat, a ma nim być możliwa konfiskata pojazdów. Prawo, które obowiązuje w wielu krajach Europy, zacznie być egzekwowane także nad Wisłą.

Jego efekty poznamy dopiero za kilka miesięcy, na wiosnę 2024 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WP News wydanie 29.09, godzina 11:50

Zmiany w prawie o ruchu drogowym, które od niedzieli 1 października wchodzą w życie, uderzą przede wszystkim w pijanych kierowców. Tylko w pierwszym półroczu 2023 roku policja zatrzymała ponad 47 tysięcy osób, które prowadziły pod wpływem. Wszyscy zgadzamy się, że stanowią poważne zagrożenie i że trzeba ich eliminować z ruchu na polskich drogach.

Zdaniem ministerstwa sprawiedliwości zaostrzenie kar dla pijanych kierowców ma zmniejszyć liczbę osób, które pod wpływem wsiadają za kółko. Pierwszą zmianą ma być ta dotycząca recydywistów. Jeśli ktoś po raz kolejny zdecyduje się prowadzić pod wpływem alkoholu, dostanie bezwzględną karę pozbawienia wolności. Bez szans na inny rodzaj sankcji.

Sprawca wypadku, który będzie pod wpływem alkoholu lub narkotyków, w którym będą ofiary śmiertelne, trafi za kratki na 5 do 16 lat. W przypadku, gdy poszkodowany dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sąd będzie mógł orzec karę od 5 do 20 lat pozbawienia wolności. To dopiero początek zmian, które nas czekają.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Nie będzie już tłumaczenia, że sprawca sięgnął po alkohol tuż po tym, gdy doprowadził do wypadku. Teraz odpowie tak samo jak ten, który kierował po pijanemu. Nie będzie miało znaczenie, kiedy policja przeprowadzi badanie. Ucieczka z miejsca zdarzenia - być może w celu uniknięcia badania alkomatem - traktowana będzie na równi z obecnością alkoholu we krwi.

Na pijanych kierowców czeka jeszcze jeden przepis, który ma być na nich skutecznym batem. Od 14 marca 2024 roku sąd będzie mógł nakazać konfiskatę pojazdu nietrzeźwego kierowcy. Tak stanie się, jeśli kierujący miał we krwi co najmniej 1,5 promila alkoholu. Sprawca wypadku straci pojazd, jeśli badanie wykazało minimum jeden promil alkoholu we krwi.

Autor: KGŁ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić