Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Artykuł sponsorowany | 
aktualizacja 

Na czym polega inteligentne mieszkanie?

1

Rozwiązania oparte na systemach inteligentnych jeszcze kilka lat temu wykorzystywane były przede wszystkim w nowo powstających domach, a także w biurach i halach produkcyjnych. Obecnie o możliwościach Smart Home przekonać się mogą także właściciele mieszkań.

Na czym polega inteligentne mieszkanie?
(Materiały prasowe)

Artykuł sponsorowany

Systemy inteligentne stają się coraz powszechniejsze – jest to efekt spadających cen, a także dostępności instalacji bezprzewodowych, które mogą zostać zamontowane bez konieczności kucia ścian. Wszystko to sprzyja również upowszechnianiu tych rozwiązań w mieszkaniach.

Czym jest inteligentne mieszkanie?

Założenie wydaje się proste – wykorzystanie automatyki domowej do integracji różnych instalacji oraz urządzeń znajdujących się w mieszkaniu w jednym systemie. Przekłada się to na możliwość sterowania ich pracą w sposób zdalny (w przypadku wykorzystania sieci internetowej także poza miejscem zamieszkania). W tym celu wykorzystywane są najczęściej piloty lub specjalne aplikacje na urządzenia mobilne. Inteligentnym mieszkaniem możemy więc sterować przy pomocy smartfona, wygodnie siedząc na kanapie.

Ze względu na specyfikę mieszkań, najczęściej wykorzystywane są bezprzewodowe systemy inteligentnego domu. Wszystkie niezbędne elementy montowane są w puszkach podtynkowych lub odbiornikach. Brak tu skomplikowanej sieci przewodów. Sensory mogą być montowane w miejscach, gdzie nie ma dostępnego zasilania sieciowego – urządzenia wchodzące w skład Smart Home mogą być bowiem zasilane bateryjnie.

Funkcjonalność inteligentnego mieszkania

Skoro wiemy już, czym jest system inteligentnego mieszkania, warto zastanowić się, jakie elementy jest w stanie zintegrować i jakie korzyści może nam zagwarantować. Tak się bowiem składa, że odpowiednio dobrany system przełoży się na całkowitą zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń.

Inteligentne oświetlenie mieszkania – systemy bezprzewodowe pozwalają na zdalne sterowanie lampami zamontowanymi w mieszkaniu. Nie polega to wyłącznie na opcjach włącz/wyłącz, ale również na ściemnianiu (oczywiście po zainstalowaniu odpowiednich źródeł światła) i rozjaśnianiu. Łatwo możemy więc dostosowywać je do własnych upodobań. Sterowanie oświetleniem w mieszkaniu polega również na tworzeniu różnych harmonogramów pracy, z uwzględnieniem na przykład pory dnia.

Sterowanie ogrzewaniem w mieszkaniu – zdalnie, przy użyciu choćby smartfona, możemy w łatwy sposób sterować pracą kaloryferów. System inteligentnego mieszkania to także automatyka, polegająca na wykorzystaniu czujników oraz danych zebranych z internetowego serwisu pogody. Sterowanie temperaturą w mieszkaniu odbywa się wtedy bez naszego udziału.

Zdalne sterowanie roletami i żaluzjami – system pozwala nam na dostosowanie nasłonecznienia poszczególnych pomieszczeń - także za sprawą harmonogramów i scen. Przekłada się to na oszczędności energii oraz zachowanie prywatności.

Bezpieczeństwo w mieszkaniu – system Smart Home integruje również elementy przeciwwłamaniowe i przeciwpożarowe – czujniki, kamery, kontaktrony w drzwiach i oknach, rolety, żaluzje etc.

Inteligentne urządzenia multimedialne – zdalne sterowanie telewizorem, nagłośnieniem, odtwarzaczami etc. Tworzenie scen, w których jednym kliknięciem uruchomimy sprzęt RTV, zamkniemy rolety oraz odpowiednio załączymy oświetlenie.

Inteligentne mieszkanie – czy warto?

Opisane wyżej inteligentne systemy bezprzewodowe gwarantują przede wszystkim niebywałą wygodę. Wieloma elementami możemy bowiem sterować w sposób zdalny. Nie musimy podchodzić do okien, by zasunąć rolety, do kaloryferów, by je wyłączyć czy też do systemu audio, by dostosować głośność. Wszystko to zrobimy przy użyciu telefonu. Inteligentne mieszkanie to także personalizacja i automatyka. Pozwala na tworzenie scen i harmonogramów (dzięki temu jedno kliknięcie wystarczy, by jednocześnie zainicjować wiele ustawień), a także reaguje na zmieniającą się pogodę czy też różne niebezpieczne sytuacje (pożar, włamanie etc.).

Do tego dochodzi również oszczędność pieniędzy, polegająca na efektywnym wykorzystaniu ogrzewania i oświetlenia (brak marnowania energii). Biorąc to wszystko pod uwagę, system inteligentnego mieszkania wydaje się niezwykle korzystny. Zwłaszcza gdy zdecydujemy się na rozwiązania uznanej firmy.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany
Autor: Artykuł Sponsorowany
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 18.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
"Smok Kampinoski". Niezwykły okaz w Parku Narodowym
Wprowadzono wysokie opłaty w polskich górach. Zła wiadomość dla narciarzy
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić