Przypominamy, że w marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas "afery gruntowej" w 2007 r. Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na 3 lata więzienia. Wówczas prezydent Andrzej Duda skorzystał z aktu łaski wobec Kamińskiego i Wąsika.
W środę 20 grudnia br. sąd II instancji wymierzył kary dwóch lat więzienia i pięcioletni zakaz pełnienia funkcji publicznych Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi. Orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie jest prawomocne.
Kancelaria Prezydenta po wyroku utrzymuje, że Kamiński i Wąsik są ułaskawieni. - W ocenie Kancelarii Prezydenta panowie są ułaskawieni, ułaskawienie jest ważne i w mocy prawnej - oświadczyła prezydencka minister Małgorzata Paprocka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik odnieśli się do wyroku na konferencji prasowej w Sejmie - Chcemy państwu powiedzieć jasno, że to, co się tam wydarzyło, nie było żadnym procesem. Było to tak naprawdę kompletne bezprawie, a efekt końcowy jest wielką kompromitacją wymiaru sprawiedliwości - stwierdził Kamiński.
Ten wyrok, którego nie uznajemy i uważamy, że nie ma podstaw do wygaszania nam mandatów jest to wyrok godny pogardy, wpisujący się politycznie w to, co dzieje się w tej chwili w naszym kraju, w polityczne oczekiwania symbolicznie nazwanej koalicji 13 grudnia. Nie przyjmujemy tego wyroku do wiadomości, nie jest to dla nas wyrok - dodał były szef CBA.
Andrzej Duda zaznaczył, że "absolutnie nie zgadza się z wyrokiem sądu w tej sprawie". - Powiedziałem im, że jeżeli zostaną umieszczeni w zakładzie karnym, to będą pierwszymi po 1989 roku więźniami politycznymi w Polsce - powiedział na antenie Radia Zet prezydent.
Czytaj także: Jarmark w Pradze. Aż zrobiliśmy zdjęcia cenom
Tymczasem w poniedziałek (8 stycznia) Sąd Wykonawczy nakazał aresztowanie Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. Policja, która ma ten nakaz wykonać poinformowała, iż czeka na postanowienie sądu nakazujące doprowadzenie polityków PiS. - Po jego otrzymaniu stosowne działania będą podjęte natychmiast - zaznaczył Marcin Kierwiński, szef MSWiA.
Co czeka polityków w więzieniu, gdyby tam trafili?
Zapytaliśmy autora bloga "Służba Więzienna Okiem Klawisza" o to, co może czekać polityków, jeśli trafiliby do zakładu karnego.
To rzadkość taka sytuacja. Ale myślę, że będą szczególnie chronieni. Dość ciekawe, może podkultura nowa powstanie. Białe kołnierzyki. Być może powstanie coś nowego. Nie przyklepuję im tego wyroku, bo nie od tego jestem, ale myślę, że mało w Polsce w ostatnich latach było więźniów politycznych - mówi nam mężczyzna.
Jak wygląda cela, do której trafiają skazani? Według polskiego prawa, "powierzchnia w celi mieszkalnej, przypadająca na skazanego, wynosi nie mniej niż 3 m2".
Celę wyposaża się w odpowiedni sprzęt kwaterunkowy zapewniający skazanemu osobne miejsce do spania. W celi zapewnia się odpowiednie warunki higieny, dostateczny dopływ powietrza i odpowiednią do pory roku temperaturę oraz oświetlenie, według norm określonych dla pomieszczeń mieszkalnych." - czytamy w art. 110 par. 2 KKW.
Cele mieszkalne mogą być jednoosobowe lub wieloosobowe. Inne rodzaje cel to m.in. cela ogólna, cela izolacyjna, cela zabezpieczająca, cela przejściowa, cela monitorowana.
Posiłki w więzieniu
Jeżeli chodzi o posiłki więzienne, nie ma nudy. Skazani otrzymują trzy razy dziennie napój i posiłki o odpowiedniej wartości odżywczej, w tym co najmniej jeden posiłek gorący.
Wartość energetyczna posiłków, w ramach dziennego wyżywienia osadzonych zawiera nie mniej niż 2800 kcal dla osadzonych do 18. roku życia oraz 2600 kcal dla pozostałych osadzonych. W przydzielanych racjach żywnościowych uwzględnienia się rodzaj wykonywanej pracy i wiek skazanego, a w miarę możliwości także wymogi religijne i kulturowe.
Przykładowo kuchnia zakładu karnego w Potulicach (woj. kujawsko-pomorskie) codziennie przygotowuje ok. 20-30 różnych posiłków.
Jest ich tak dużo, ponieważ w żywieniu osadzonych należy uwzględnić wymogi kulturowe i religijne oraz stan zdrowia osadzonego. Potulicka kuchnia serwuje zatem, oprócz posiłków podstawowych, posiłki bezmięsne, bezrybne, bez uwzględnienia mięsa wieprzowego, posiłki dietetyczne, posiłki dla chorych na cukrzycę, uczulonych na gluten, posiłki odchudzające lub zwiększające masę ciała i wiele innych (z uwzględnieniem zaleceń lekarskich) - informuje kpt. Agata Zmarlik-Kufel.
W menu na stołówce więziennej są m.in.: zupa pomidorowa, kalafiorowa, ogórkowa, grochowa, gulasz strogonow, kiełbasa zasmażana z cebulą, wegański kotlet z fasoli, czy klopsiki w sosie koperkowym z surówką z młodej kapusty lub warzywami gotowanymi.
Przykładowe jednodniowe menu osadzonego dla normy podstawowej:
Śniadanie - herbata, chleb, margaryna, kiełbasa golonkowa
Obiad - zupa koperkowa z ryżem, gulasz wołowy, ziemniaki, surówka z ogórków, kompot
Kolacja - herbata, chleb, margaryna, mielonka prasowana
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.