Wybór imienia dla noworodka to jedna z pierwszych trudnych decyzji, którą muszą podjąć młodzi rodzice. Jedni pozostają przy tych najbardziej popularnych, inni decydują się na staropolskie imiona, a jeszcze kolejni chcą za wszelką cenę się wyróżnić i wybierają... oryginalne.
Agustin Egurrola, gdy urodziła mu się córka również zdecydował się na niestandardowe imię. To by mogło wskazywać że raczej zalicza się do drugiej grupy. Nie jest to jednak zgodne z zaleceniami Rady Języka Polskiego, dlatego, że m.in. nie wskazuje na płeć. Czy mimo to jest akceptowalne?
Naruszył prawo?
Imię Carmen narusza art. 50 ustawy Prawa o aktach stanu cywilnego [...]. W polszczyźnie rzeczowniki żeńskie mają końcówkę -a, a zatem i imiona żeńskie powinny być zakończone w ten sposób. Ta zasada jest ujęta w "Zaleceniach dla urzędów stanu cywilnego dotyczących nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej" - można przeczytać na stronie internetowej RJP.
Warto jednak zaznaczyć, że imię córeczki tancerza mogłoby być wyjątkiem od reguły. Wszystko ze względu na to, że zakorzeniło się w naszej kulturze, podobnie jak Beatrycze czy Noemi. Niestety jednak, tancerz nie zdecydował się na zapis fonetyczny imienia.
Imię Karmen, jako silnie zakorzenione w kulturze, jest jednoznacznie identyfikowane jako imię żeńskie. W polszczyźnie wskazany jest jednak jego zapis przez k, a nie przez c, czyli zgodnie z wymową.
Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.