Aleksander Kwaśniewski to jeden z ulubionych prezydentów Polaków. Został zaprzysiężony 23 grudnia 1995 r. Od tamtej pory minęło już prawie 28 lat.
Wiosną ukazała się książka zatytułowana "Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim". Głównymi tematami poruszonymi w książce były czasy prezydentury, czyli okres od 1995 do 2005 roku oraz polityka. Kwaśniewski opowiedział w niej też nieco o życiu prywatnym.
W środę, 15 listopada Aleksander Kwaśniewski obchodzi swoje 69. urodziny. Z tej właśnie okazji specjalnie dla was przygotowaliśmy kilka faktów i ciekawostek z życia byłego prezydenta. Gotowi?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Początki życia Aleksandra Kwaśniewskiego
Aleksander Kwaśniewski urodził się 15 listopada 1954 r. w Białogardzie w rodzinie Aleksandry i Zdzisława Kwaśniewskich. Jego ojciec był chirurgiem i kierownikiem przychodni kolejowej w Białogardzie, a także sędzią piłkarskim.
Z kolei matka była pielęgniarką. Jednak po zawarciu związku małżeńskiego zajmowała się rodziną i nie realizowała się zawodowo.
Wykształcenie i start w polityce
Choć Aleksander Kwaśniewski rozpoczął studia na Uniwersytecie Gdańskim na kierunku handel zagraniczny, to nie ukończył ich w pełni - nie zdał wszystkich egzaminów i nie złożył pracy magisterskiej.
Zostało wytknięte mu to podczas kampanii prezydenckiej, gdyż twierdził, że ma wykształcenie wyższe.
Aktywność studencka
Warto przypomnieć, że w młodości Aleksander Kwaśniewski był aktywny zarówno sportowo, jak i społecznie.
Pełnił funkcję redaktora naczelnego tygodnika studenckiego "itd" i "Sztandaru Młodych", a także był współtwórcą pierwszego polskiego czasopisma o cyfryzacji - "Bajtek". W 1977 r. wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
Rodzinne powiązania
Ożenił się w 1979 r. z Jolantą Konty. W pierwszej kolejności wzięli ślub cywilny. Na ślub kościelny zdecydowali się podczas drugiej tury prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego.
W 1981 r. na świat przyszła córka Kwaśniewskich, Aleksandra. Co ciekawe, otrzymała imię na cześć babki ze strony ojca.
Kariera polityczna
Od lutego do kwietnia 1989 r. Aleksander Kwaśniewski był uczestnikiem obrad plenarnych Okrągłego Stołu oraz obrad w Zespole do spraw Pluralizmu Związkowego (współprzewodniczący zespołu wraz z Tadeuszem Mazowieckim i Romualdem Sosnowskim).
Wraz z Leszkiem Millerem i Józefem Oleksym współtworzył Socjaldemokrację Rzeczypospolitej Polskiej i organizował przedwyborczą koalicję Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD).
W 1995 r. wygrał wybory prezydenckie, pokonując w drugiej turze Lecha Wałęsę. Miał 51,7 proc. przewagi. Przypomnijmy, że hitem wyborów była piosenka disco polo - "Ole, Olek" nagrana przez zespół TOP-ONE.
Należy również wspomnieć, że jako prezydent poparł przystąpienie Polski do Unii Europejskiej.
W 1998 r. wraz z papieżem Janem Pawłem II podpisał dokumenty ratyfikacyjne konkordatu między Watykanem a Rzeczpospolitą Polską.
Życie rodzinne i popularność Jolanty Kwaśniewskiej
Jolanta Kwaśniewska, żona Aleksandra, zdobyła ogromną popularność jako pierwsza dama. W sondażu organizowanym w maju br. przez IBRIS na zlecenie o2 została uznana za najlepszą pierwszą damę po 1989 r. (zdobyła aż 48,1 proc. głosów).
Z kolei córka polityka w 2006 r. wzięła udział w "Tańcu z gwiazdami". Śmiało można stwierdzić, że udział w tym programie otworzył jej drogę do kariery w mediach.
Po udziale w show była m.in. reporterką programu "Dzień dobry TVN", a wraz z mamą prowadziła programy lifestylowe w TVN Style. W 2012 r. poślubiła wokalistę Kubę Badacha.
Koniec kariery polityczniej
Aleksander Kwaśniewski po odejściu z urzędu kontynuował swoją działalność w ramach założonej przez siebie w 2004 r. fundacji "Amicus Europae". Co ciekawe, wykładał również jako "visiting professor" na wybranych wyższych uczelniach za granicą.
Mało tego zajął się też prowadzeniem różnych biznesów. W 2014 r. zasiadł m.in. w radzie dyrektorów ukraińskiego przedsiębiorstwa branży gazowej, kontrolowanego przez byłego ministra energetyki związanego z Partią Regionów.
Podkreślmy, że Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy stronią od życia na świeczniku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.