Przeżyjmy (?) to jeszcze raz
Utwór Andrzeja Dudy powstał na początku pandemii, kiedy to popularnością cieszyło się wyzwanie hot16challange, mające na celu zebranie pieniędzy dla Służby Zdrowia poprzez nagranie 16 zwrotek. Każdy z uczestników nominował kolejnych do wyzwania - tak się złożyło, że Prezydent został nominowany przez rapera Zeusa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Nie pytają cię o imię", mówiąc wprost, miałem na myśli wszystkich ludzi z personelu medycznego, ratowników, pielęgniarki, którzy nie pytają nikogo o imię, niosą pomoc – wyjaśnił Andrzej Duda. - Gdzieś, pewnie w głębi duszy, miałem też tutaj na myśli mojego kuzyna, który jako lekarz niósł ludziom pomoc i sam się rozchorował. Został zakażony koronawirusem, mimo tego że wcześniej było zagrożenie, że jest chory i był na kwarantannie, to odważnie wrócił do szpitala, uważał, że takie jest jego powołanie i realizował to do końca. Zachorował, ale wraca do zdrowia. Miałem na myśli tych bohaterskich lekarzy, pielęgniarki, personel medyczny, który nie ogląda się na nic i nikogo o imię nie pyta. Po prostu niesie pomoc ludziom. To są bohaterowie dzisiejszych czasów, to są ludzie, którym jesteśmy wdzięczni. To dla nich, jako wyraz mojego szacunku i wsparcia, był ten utwór - tak o "Ostrym cieniu" opowiadał Andrzej Duda
Po publikacji "Ostrego cienia mgły" entuzjazm społeczny z uczestnictwa w hot16challange spadł - zaczął być bardziej utożsamiany z obciachową formą autopromocji, niż z realnym pomaganiem i nagłośnieniem problemów Służby Zdrowia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prezydent w czołówce
Pod koniec 2022 na YouTube pewien użytkownik działający pod aliasem RYM Charts zaczął publikować zestawienia albumów, singli, które pojawiły się w popularnej muzycznej bazie danych Rate Your Music. Siłą rzeczy po takich "topkach" jak najlepsze albumy wszechczasów w zależności od roku, gatunku, kraju, czy regionu językowego, autor wrzucił zbiorcze zestawienie najgorszych wydawnictw zarówno albumów jak i singli. Do dziś filmik ten odtworzono prawie pół miliona razy.
Po prezentacji wielu nielubianych, irytujących, rozczarowujących, hejtowanych wydawnictw, zarówno na warstwę artystyczną, muzyczną, tekstową jak i techniczną z rapu, popu, EDM-u, country, metalu i innych rozmaitych gatunków muzyki, tych popularniejszych i mniej wykonawców, ku zaskoczeniu widzów na 38. miejscu uplasował się sam utwór Andrzeja Dudy, ze średnią oceną.. 0,78!
Co ciekawe Prezydent RP nie jest jedynym przedstawicielem sceny politycznej na tej antyliście przebojów. Niewiele wyżej uplasowała się kaseta José Sepúlvedy z rapsodami dla chilijskiego dyktatora Augustó Pinocheta, oraz... kontrowersyjny speach wówczas początkującego polityka, aktora i przyszłego prezydenta USA, Ronalda Reagana z 1961 roku, na temat medycyny uspołecznionej, która według niego oznaczałaby "koniec wolności jednostki w Stanach Zjednoczonych".
Co ciekawe abstract hip-hopowy kawałek Andrzeja Dudy nie jest jedynym polskim akcentem w poniższym zestawieniu - jedną z otwierających pozycji (miejsce 97.) zajęło nagranie black-metalowego zespołu Czarci Świt - Diabły wzywają.
W czubie listy najczęściej muzyczne parodie - niesmaczne, nieśmieszne, wyśmiewające ludzką tragedię (konkretnie parodia albumu Mount Eerie - A Crow Looked at Me), bądź profanujące ważne nagrania dla wielu fanów. Na pierwszym miejscu znalazła się parodia The Wall grupy Pink Floyd, autorstwa popularnego youtubera i pierwowzoru Niekrytego Krytyka - Douga Waltera, czyli The Nostalgia Critic.
Materiał do zobaczenia poniżej:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ponieważ od publikacji powyższego filmiku minął już prawie rok, musieliśmy się zorientować czy na listach portalu nastąpiła jakaś znacząca zmiana. O ile na czele listy doszło do kilku roszad - m.in. Nostalgia Critic został zdetronizowany przez I Am a Meme - Onisiona na liście najgorszych albumów, tak "Ostry Cień Mgły" zaliczył lekki spadek oceny o 0,04 punkty co aktualnie plasuje go na... 15. pozycji najgorszych singli świata.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.