Okres Bożego Narodzenia jest zupełnie wyjątkowym czasem. Właśnie wtedy dochodzi do wielu spotkań rodzinnych, którym towarzyszy absolutnie magiczna atmosfera.
Oczywiście jedną z najważniejszych tradycji bożonarodzeniowych od wielu, wielu lat jest ubranie choinki. Ten zwyczaj utrzymuje się od dawnych czasów pogańskich. Niektórzy twierdzą, że narodził się w okresie Imperium Rzymskiego.
Choinka, jaką znamy obecnie, miała swój początek w Alzacji. Tam zawieszano na niej ozdoby z papieru i jabłka. Taka praktyka stanowiła nawiązanie do rajskiego drzewa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W obecnych czasach choinki pojawiają się na ulicach miast czy w galeriach handlowych na długo przed nadejściem świąt Bożego Narodzenia. Tradycja podpowiada tymczasem, że w domach choinki powinny się pojawiać dopiero w wigilijny poranek, a więc 24 grudnia.
Mało kto jednak zwleka z ubraniem choinki aż tak długo. Wielu Polaków stroi drzewko już 6 grudnia, kiedy to obchodzone są Mikołajki.
Czytaj także: Uczestnik programu "Jeden z dziesięciu" sprytnie odpowiedział Sznukowi. Nagranie jest hitem
Boże Narodzenie. Do kiedy można trzymać choinkę?
A do kiedy choinka może stać w naszym domu?
Chociaż żądna świąteczna policja nie nadzoruje tego, jak długo trzymamy po świętach choinkę w domu, istnieją określone zasady, określające, jak długo drzewko powinniśmy trzymać w domach. Według przyjętej tradycji choinkę powinniśmy rozebrać do 2 lutego, czyli do święta Matki Bożej Gromnicznej. Tego dnia wszelkie ozdoby bożonarodzeniowe są zabierane z kościołów. Inna tradycja mówi o tym, że choinki powinniśmy rozbierać w pierwszą niedzielę po Święcie Trzech Króli, kiedy wypada Niedziela Chrztu Pańskiego. W tym roku jest 7 stycznia - podpowiada eska.pl.