W sobotę Bożena Dykiel była gościem w programie "Dzień dobry TVN". Aktorka najpierw szerzyła teorie spiskowe na temat pandemii koronawirusa, a następnie jako ambasadorka kampanii "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję" wypowiadała się na temat walki z depresją.
Bożena Dykiel w TVN mówiła o depresji
Aktorka powiedziała jednak na antenie kilka rzeczy, które niewiele mają wspólnego ze współczesną wiedzą na temat depresji. Mówiła m.in., że jej przyczyną jest brak litu w organizmie. Jako receptę na tę chorobę zaproponowała: "nie jeść byle czego, jeść dobre rzeczy, a poza tym ruszać się, czytać, nie tylko gapić się w telefon i telewizor".
Potem odeszła od tematu depresji i zaczęła wywód o "bogaczach, którzy chcą nami rządzić" i innych teoriach spiskowych. Na koniec pokazała specjalne okulary, które mają zapewniać dobre samopoczucie.
"Magiczne okulary, które poprawiają humor"
Gwiazda serialu "Na wspólnej" na wizji założyła i zareklamowała "magiczne" okulary, które jej zdaniem poprawiają humor. Prowadząca program Agnieszka Woźniak-Starak przerwała wywody aktorki i zapowiedziała kolejny materiał.
W sieci wybuchła burza po występie Bożeny Dykiel. Wypowiedź aktorki krytycznie oceniła psycholożka Joanna Gutral, która uważa, że trywializowanie tematu problemów psychicznych może być niebezpieczne w skutkach.
Fundacja zrywa współpracy z aktorką
W poniedziałek do sprawy odniósł się zarząd fundacji Twarze Depresji, która współpracowała z aktorką w ramach swojej kampanii. Oświadczenie przygotowywane było od rana. Fundacja zdecydowała się rozwiązać współpracę z aktorką. "Jest mi bardzo przykro w związku z tą sytuacją" — komentuje prezeska fundacji Anna Morawska-Borowiec.
Żałuję, że na antenie padły tak niezręczne słowa dotyczące depresji. Jasne, zdrowy styl życia jest ważny dla zdrowia fizycznego i psychicznego, ale leczenie depresji wymaga farmakoterapii i psychoterapii, o czym mówimy w każdej edycji naszej kampanii. Do doboru naszych ambasadorek i ambasadorów przykładamy szczególną wagę, dziś prowadzimy rozmowy z czterema kolejnymi osobami - mówi prezeska.
Fundacja Twarze Depresji została założona przez dziennikarkę i psycholożkę Annę Morawską-Borowiec i Jakuba Borowca w celu walki ze stereotypami dotyczącymi tej choroby. Kampania "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję" zachęca do wyzbycia się wstydu i korzystania fachowej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.