W październiku Danuta Stenka skończy 62 lata. W wywiadzie dla magazynu "Fashion Magazine" przyznała, że przeszła na emeryturę i otrzymała już legitymację emerycką. Na pytanie, czy taki dokument się przydaje, odpowiedziała: "Na razie przede wszystkim śmieszy".
Dodała, że zapracowała na tę legitymację, więc teraz musi popracować nad odruchem, żeby z niej korzystać. Bo, jak przyznaje, dotąd tego nie robiła.
Przypomnijmy, że legitymacje emeryta-rencisty potwierdza prawo do świadczeń zdrowotnych, ale też daje prawo do skorzystania z ulg, np. ze zniżek na bilety komunikacyjne, czy zniżek w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Legitymacja emeryta-rencisty. Dwie formy
Legitymacje emeryta-rencisty są wydawane przez ZUS w dwóch formach: tradycyjnej (plastikowej karty) oraz elektronicznej. mLegitymacja emeryta-rencisty jest dostępna w aplikacji mobilnej mObywatel. Można ją pobrać ze sklepów Google Play i App Store i zainstalować ją na smartfonie.
Po uruchomieniu aplikacji mObywatel trzeba będzie wybierać "Dodaj dokument". Na wyświetlonej liście dokumentów należy wybrać "Legitymację emeryta-rencisty".
Jednaj, jeśli wcześniej nie pobrałeś w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to w pierwszej kolejności musisz to zrobić.
Czytaj także: Zapadła decyzja ws. 800 plus. Jest haczyk!
Jak można okazać swoją elektroniczną legitymację emeryta-rencisty?
- Trzeba uruchomić aplikację mObywatel za pomocą ikony na ekranie swojego smartfona.
- Wpisać hasło (alternatywnie skorzystać z biometrii i PIN-u).
- Wybrać "Legitymacja emeryta-rencisty".
- Twoje dane wraz z datą ostatniej aktualizacji wyświetlą się od razu - pokażesz je osobie, która chce sprawdzić twoją tożsamość.
- Podobnie możesz okazać dane z dowodu osobistego. Wybierz wtedy ikonę mObywatel.
Podkreślmy, że legitymacja emeryta-rencisty w mObywatelu ma taką samą moc prawną jak plastikowa legitymacja. Można ją okazać w każdej sytuacji, w której można okazać tradycyjny dokument.
Czytaj więcej: Gigantyczny cios dla Polaków. Te stawki porażają!
Ile kosztuje wydanie legitymacji emeryta-rencisty i czy elektroniczna wersja podlega wymianie?
Pobranie aplikacji mObywatel jest bezpłatne. Również za darmo aktywujesz dokumenty - legitymację emeryta-rencisty i inne, które są w niej dostępne. Zapłacisz jedynie za korzystanie z internetu podczas pobierania danych - według taryfy twojego operatora.
Należy również pamiętać, że legitymacja emeryta-rencisty w aplikacji mObywatel podlega wymianie - podobnie jak legitymacja tradycyjna. Dzieje się tak w przypadku zmiany:
- imienia,
- nazwiska,
- numeru PESEL,
- rodzaju świadczenia,
- numeru oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia emeryta lub rencisty.
Wymiana następuje również po upływie terminu ważności legitymacji.
Czytaj również: Seniorzy mają dość. Już tego nie chcą
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.