''Ja chciałbym twoje serce ocalić od zapomnienia'' — śpiewał Marek Grechuta, jeden z najpopularniejszych polskich artystów. Dzięki swojej twórczości i wrażliwości, Grechuta sam siebie zdołał ocalić od zapomnienia.
Piosenkarz zmarł 9 października 2006 roku. Mimo upływu lat (w tym roku minęła 17. rocznica jego śmierci), wielu krakowian nadal przychodzi na Cmentarz Rakowicki, by oddać hołd zmarłemu artyście. Grechuta spoczął w Alei Zasłużonych, niedaleko przyjaciół z Piwnicy Pod Baranami: Ewy Demarczyk i Piotra Skrzyneckiego.
Odwiedziliśmy grób Marka Grechuty na kilka dni przed uroczystością Wszystkich Świętych. Tym, co już z daleka przykuwa uwagę, jest popiersie, która przedstawia artystę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Każdy, kto podejdzie bliżej, dostrzeże, że Grechuta prawą rękę trzyma na sercu, a w lewej dzierży małego konika. To nawiązanie do piosenki "Serce" (''dam Ci serce szczerozłote, dam konika cukrowego'' — słyszmy we fragmencie utworu).
Pomnik, jak podaje ''Dziennik Polski'', wtopiony jest w nagrobek wykonany z granitu indyjskiego o jasnoróżowym odcieniu. Dlaczego wybrano właśnie ten materiał? - Chciałam, żeby pomnik mojego męża był taki jak on, inny — wyjaśniła żona zmarłego artysty. Wyjątkowe są również kwiaty znajdujące się na płycie nagrobnej — to motywy z rysunków Grechuty: gladioli i złamanej róży.
Uwagę przyciąga jeszcze jeden szczegół. Jedna z krawędzi płyty wygląda, jakby ktoś ją uszkodził. Ale to nie sprawka wandali, a zamysł artysty (autorką nagrobka jest prof. Małgorzata Olkuska). Krawędź celowo pozostawiono w surowym, nieociosanym stanie.
Na grobie, oprócz kwiatów i jesiennych liści, znajduje się wiele kolorowych zniczy.
Groby wybitnych Polaków
Marek Grechuta był nie tylko piosenkarzem, ale też poetą, kompozytorem i malarzem. Uznawany jest za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej. Jest też jedynym artystą, któremu udało się spopularyzować wiersze Mickiewicza czy fragmenty "Wesela" Wyspiańskiego. Do jego najpopularniejszych przebojów należą "Dni, których nie znamy", "Będziesz moją panią" i "Niepewność".
Przypomnijmy: krakowski Cmentarz Rakowicki jest wpisany do rejestru zabytków. Spacer po nekropolii jest okazją do odwiedzenia pięknych pomników i miejsc wspomnień. Tutaj znajdziemy mogiły Jana Matejki, Wojciecha Kossaka, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Wodeckiego i wielu innych znanych Polaków.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.