Inflacja we wrześniu wyniosła 4,9 proc. Tak wynika ze wstępnego szacunku opublikowanego w poniedziałek 30 września przez Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to istotny wzrost względem poprzedniego miesiąca, kiedy to współczynnik wyniósł 4,3 proc.
Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku we wrześniu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 4,9 proc. (wskaźnik cen 104,9).
Analizując dane w ujęciu miesięcznym, GUS podał, że w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,1 proc. (wskaźnik cen 100,1). Oznacza to, że tempo wzrostu cen we wrześniu było nieznacznie wyższe niż w sierpniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przyczyny wzrostu inflacji w Polsce
GUS w swoim szacunku przedstawił również szczegółowe dane dotyczące zmian cen w poszczególnych kategoriach. Według raportu, "żywność i napoje bezalkoholowe" we wrześniu 2024 roku podrożały o 4,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
W porównaniu do sierpnia 2024 roku, ceny w tej kategorii wzrosły o 0,2 proc. Największy wzrost cen odnotowano w kategorii "nośniki energii". GUS podaje, że "nośniki energii" we wrześniu 2024 roku były droższe o 11,4 proc. w porównaniu do września 2023 roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca, ceny w tej kategorii wzrosły o 0,2 proc.
Interesująca sytuacja miała miejsce w przypadku cen paliw. GUS informuje, że "paliwa do prywatnych środków transportu" we wrześniu 2024 roku były tańsze o 2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Co więcej, w stosunku do sierpnia 2024 roku ceny paliw spadły aż o 3,4 proc.
Warto podkreślić, że do końca roku inflacja w Polsce będzie jeszcze rosnąć. To efekt między innymi odmrożenia cen prądu. Przedsiębiorcy dostali tak wysokie rachunki za energię, że nie mają wyjścia i muszą podnosić ceny w swoich sklepach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.