Emilian Kamiński nie żyje. Aktor zmarł w wieku 70 lat. O jego śmierci poinformowała PAP, a także rzeczniczka warszawskiego Teatru Kamienica, którego artysta był założycielem i dyrektorem.
Czytaj także: Nie żyje Ronnie Hillman. Miał 31 lat
Dziś o godzinie 7.30, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Emilian Kamiński, twórca i dyrektor Teatru Kamienica, aktor i reżyser. Odszedł przy rodzinie, w swoim domu w Józefowie. Nie ma słów, które potrafiłyby wyrazić smutek i żal pozostawiony w naszych sercach… Pogrążeni w cierpieniu. Rodzina i Pracownicy teatru - czytamy na oficjalnym Facebooku instytucji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Emilian Kamiński nie żyje. Cezary Żak pożegnał przyjaciela
Znani ze świata kultury żegnają przyjaciela, który odszedł 26 grudnia. Wśród nich jest m.in. Olaf Lubaszenko, Anna Mucha, Joanna Opozda, Łukasz Orbitrowski, Mateusz Morawiecki, Jan Englert czy Cezary Żak.
Czytaj także: Nie żyje dziennikarz. Koszmar podczas meczu w Katarze
Odszedł Emilian… Brakuje słów, brakuje tchu… Wiele pięknych, wspólnych chwil, pracy, wzruszeń, śmiechu. Dziękuję za każdą z nich. I za wszystko, czego mogłem się od Ciebie nauczyć. Śpij spokojnie - napisał Lubaszenko.
Pięknymi słowami słynnego aktora pożegnał także Cezary Żak. Napisał krótkie zdania, które dobitnie mówią o zmarłym po ciężkiej chorobie reżyserze. - Umarł Emilian Kamiński. Wspaniały aktor i jeden z najżyczliwszych ludzi jakich znałem - czytamy we wpisie aktora.
Kim był Emilian Kamiński?
Emilian Kamiński był aktorem i reżyserem, założycielem Fundacji Atut i Teatru Kamienica w Warszawie, którego był dyrektorem. Kamiński ma w swoim dorobku ponad setkę ról teatralnych, filmowych i musicalowych. 23 grudnia br. został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Emilian Kamiński był absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył z wyróżnieniem w 1975 roku. Na scenie zadebiutował rolą Pawła w "Pierwszym dniu wolności" w reżyserii Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli. Od 1983 roku na 13 lat związał się z warszawskim Teatrem Ateneum, gdzie m.in. zadebiutował jako reżyser spektaklem "Słodkie miasto" Stephena Poliakoffa, był pomysłodawcą oraz współreżyserem (wraz z Wojciechem Młynarskim) słynnego spektaklu "Brel" według piosenek Jacquesa Brela.
Występował także gościnnie w warszawskich teatrach: Komedia, Rozmaitości, Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, Muzycznym Roma, Studio Buffo. W 1997 roku powrócił do Teatru Narodowego. W stanie wojennym był jednym z współtwórców oraz wykonawców Teatru Domowego, który był formą sprzeciwu środowiska aktorskiego wobec reżimu.
Wystąpił także w wielu produkcjach telewizyjnych i filmowych. Zagrał w takich filmach i serialach jak: "Pan Kleks w kosmosie", "Kariera Nikosia Dyzmy", "Klan", "Bulionerzy", "M jak miłość", "Szatan z siódmej klasy" czy "Akcja pod Arsenałem".