Dlaczego warto zwiedzać galerie sztuki?
Znane dziś galerie sztuki już dawno odeszły od tradycyjnego modelu zwiedzania. To już nie tylko obrazy na ścianach i zabytkowe meble. Coraz więcej instytucji kultury przeszło modernizację, przez co są bardziej interaktywne i dostosowane do osób z niepełnosprawnościami. Kuratorzy planują więc wystawy, aby zaciekawić każdego widza i przekazać mu wiedzę w jak najbardziej dostępny sposób.
Czytaj też: Jak wydać mniej podczas podróży? 5 sposobów
Co więcej, odwiedzanie galerii sztuki jest świetnym doznaniem dla naszego mózgu. Jako że sztuka jest odzwierciedleniem ludzkich emocji, można też dowiedzieć się wiele o artystach i ich spojrzeniach na świat. Wystawy w galeriach sztuki to coraz częściej nie tylko obrazy, ale również nowe nurty, dziedziny, wykonania, metody oraz style sztuki wykraczające poza tradycyjne ramy. Jest to więc pretekst, aby dowiedzieć się więcej o nowych przyszłościowych nurtach. Wizyta w galerii będzie wzbogacająca również dlatego, że sztuka jest często komentarzem politycznym i społecznym, nawiązującym do bieżącej sytuacji w kraju czy na świecie.
Czytaj też: Zasady dobrego pakowania na wakacje
Galeria sztuki z małym dzieckiem - czy to dobry pomysł?
Czy galerie sztuki i dzieci to dobre połączenie? Oczywiście, że tak! Nie ma lepszego sposobu, aby rozbudzić w dziecku ciekawość i pasję do sztuki jak bezpośrednie z nią obcowanie. Pamiętaj, że dziecko nie wyklucza z kultury i każdy, kto uważa, że przyprowadzanie dzieci do muzeum czy galerii to nietakt, jest w błędzie.
Należy jednak pamiętać, aby przed wizytą zaznajomić dziecko z zasadami panującymi w instytucji. Powinno wiedzieć, że w galerii się nie biega, nie hałasuje i niczego nie dotyka. Jeśli planujesz odwiedzić konkretną placówkę, dowiedz się, kiedy organizowane są w niej zajęcia dla rodziców z dziećmi. W większości galerii sztuki odbywają się warsztaty dla najmłodszych połączone z oprowadzaniem przygotowanym specjalnie dla nich.
Najlepsze galerie sztuki w Polsce
Jakie galerie sztuki w Polsce warto odwiedzić? Każde większe miasto posiada swoje zbiory, z którymi warto się zapoznać. Listę najciekawszych galerii sztuki warto zacząć od zbiorów muzeów narodowych. Muzeum Narodowe w Warszawie powinien odwiedzić każdy, kto interesuje się sztuką polską i chce zobaczyć na żywo dzieła będące najbardziej znaną jej reprezentacją. W jej murach znajdują się najwybitniejsze obrazy polskich malarzy, takich jak Jacek Malczewski, Jan Matejko czy Olga Boznańska. Podobnie Muzeum Narodowe w Krakowie, które często sięga także po współczesną sztukę.
W krakowskim Muzeum Książąt Czartoryskich można zobaczyć na własne oczy najcenniejsze dzieło w polskich zbiorach. Mowa oczywiście o "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci. Pozostając w Krakowie, warto odwiedzić także Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, w którym można zapoznać się z unikatowymi i niedostępnymi nigdzie indziej dziełami sztuki japońskiej. Miłośnicy rzeźby natomiast powinni zainteresować się wyjątkowym na polskiej mapie Centrum Rzeźby w Orońsku.
Szukając najciekawszych galerii sztuki nowoczesnej, których wystawy często nawiązują do ważnych spraw społecznych i obyczajowych, warto zajrzeć do warszawskiej Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, gdzie zwiedzający będą mieli styczność ze sztuką artystycznej światowej czołówki i młodych artystów. Innymi wartymi uwagi placówkami są: Muzeum Współczesne Wrocław, Muzeum Sztuki ms2 w Łodzi, Krakowski MOCAK, Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie czy Galeria Arsenał w Białymstoku.
Czytaj też: O czym należy pamiętać podczas opalania?
Najciekawsze galerie sztuki na świecie
Jakie są najsłynniejsze galerie sztuki na świecie? Trudno wymienić zaledwie kilka z nich. W liczbie najsłynniejszych króluje jednak Paryż. Mowa tu oczywiście o paryskim Luwrze, gdzie oczom zwiedzających ukażą się najsłynniejsze dzieła antyku, renesansu, oświecenia czy romantyzmu, które każdy z nas przynajmniej kojarzy.
Osoby, które wolą jednak sztukę mniej tradycyjną, powinny udać się do Musée d'Orsay z najbogatszymi zbiorami prekursorskiej sztuki XVIII i XIX wieku. Paryskie Centre Georges Pompidou jest zaś najsłynniejszym muzeum sztuki współczesnej. Jest tam nie tylko malarstwo czy rzeźba, ale także przykłady dzieł sztuki z nowoczesnych dziedzin takich jak moda.
Światowe galerie sztuki nowoczesnej są o tyle ciekawe, ponieważ wyróżniają je nie tylko bogate zbiory, ale także sama unikatowa architektura. Mówiąc o najciekawszych bryłach budynków galerii warto wspomnieć o Muzeum Sztuki Nowoczesnej Niterói w Rio de Janeiro, Muzeum Guggenheima w Bilbao, Muzeum Sztuki Muzułmańskiej w Daha, Tate Modern w Londynie czy Muzeum Salvadora Dali w Figueres. Takie galerie są nie tylko murami, wewnątrz których przechowywane są dzieła sztuki o ogromnej wartości, ale także same w sobie nimi są.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.