Podczas wrześniowej pełni Księżyc wschodzi równocześnie ze Słońcem. Zaraz po zniknięciu słonecznej tarczy za horyzontem, będzie można zaobserwować wędrówkę Księżyca po niebie (w związku z czym, będzie wyjątkowo jasno).
Określenia "Księżyc Żniwiarzy" lub "Księżyc Plonów" nawiązują do tego, że w dawnych czasach tak jasne noce umożliwiały zbieranie plonów przez całą dobę.
Czytaj także: Była gwiazdą filmu "Cześć Tereska. Smutne, jak skończyła
Tegoroczna wrześniowa pełnia będzie miała miejsce 29 września. Maksimum tego zjawiska nastąpi o godzinie 11:58 czasu polskiego. Nie oznacza to jednak, że stracimy szansę na podziwianie tarczy Srebrnego Globu w pełnej okazałości - pełnię plonów będzie można bowiem podziwiać również w noc poprzedzającą i następującą po wspomnianym terminie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podkreśla portal benchmark.pl, oglądaniem naszego naturalnego satelity dokładnie w pełni będą mogły cieszyć się osoby przebywające, np. na Hawajach, w jednym z 50 stanów w USA.
Księżyc nawet dzień przed i dzień po pełni wygląda pięknie, a określenie, że mamy pełnię jest stosowane także potocznie, a nie tylko w chwili, gdy Księżyc znajdzie się dokładnie po przeciwnej stronie nieba co Słońce.
Skąd wywodzą się nazwy?
Nazwy pełni Księżyca wywodzą się z dawnych zwyczajów, wierzeń i obserwacji przyrody rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. W październiku będziemy świadkami Pełnii Księżyca Myśliwych, w listopadzie Pełnii Bobrzego Księżyca, a w grudniu Pełnii Zimnego Księżyca.
Warto podkreślić, że każda faza Księżyca oddziałuje na nas w mniejszym lub większym stopniu - na nasze nastroje czy podejmowanie decyzji. Może mieć olbrzymi wpływ na samopoczucie, miłość czy zdrowie psychiczne.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.