Książę Karol jest synem królowej Elżbiety II. 74-latek został królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej 8 września 2022 r.
Na uroczyste przejęcie tronu musiał chwile poczekać. Jednak to wydarzenie zbliża się wielkimi krokami. Koronacja króla Wielkiej Brytanii Karola III odbędzie się w sobotę, 6 maja w Opactwie Westminsterskim.
Z okazji koronacji króla Karola III i królowej Camilli w Opactwie Westminsterskim zgromadzi się ok. 2 tys. osób, w tym będą to najważniejsi oficjele oraz po raz pierwszy również koronowane głowy. To taki przykład na odstąpienie od protokołu i unowocześnienie tego wydarzenia przez księcia króla Karola III - powiedział "Faktowi" książę Jan Lubomirski-Lanckoroński.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przyjęcie w pałacu Buckingham. Nienaganny strój
Trzeba zaznaczyć, że Polski arystokrata w koronacji uczestniczył nie będzie. Jednak wraz z małżonką Heleną dostał zaproszenie na przyjęcie. Ma dobyć się ono 3 maja w pałacu Buckingham.
Obowiązuje odpowiedni dress code. Przyjęcie odbywa się w ciągu dnia, więc moja małżonka będzie ubrana w suknię koktajlową w jasnych kolorach. Do tego obowiązkowy jest kapelusz - mówił książę Jan Lubomirski-Lanckoroński.
Dodał, że specjalnie dla jego żony nakrycie głowy stworzył polski projektant Rafał Zieliński.
Dla mężczyzn na taką okazję obowiązkowy jest cylinder. Jeśli jest się wojskowym, można przyjść mundurze, ale wyraźnie jest napisane na zaproszeniu, że bez orderów. Założę tzw. morning suit, który według zasad wolno nosić od rana do zmierzchu - przekazał.
Dodał, że "wygląda on jak długa marynarka, do kolana z tyłu". Z kolei od przodu jest wycięta i zapinana na jeden guzik. - Takie właśnie stroje nosi się podczas wyścigów w Ascot - wyjaśnił książę.
Wybiorę kolorystykę ciemniejszą, choć morning suit może być także w kolorze szarym. Do tego sztuczkowe spodnie i kamizelka. Ważnym elementem tego stroju jest także parasol, również obowiązkowy, choć wiele osób z niego rezygnuje - mówił.
Jan Lubomirski został zaproszony na bankiet u króla. Odpowiednia etykieta
Trzeba pamiętać, że odpowiedni strój to nie wszystko. Trzeba również znać etykietę.
Podczas tego wydarzenia każdy by chciał na pewno przywitać się z monarchą. Kobieta powinna dygnąć przy królu i królowej natomiast, ale nie obowiązuje zasada, że kobieta ma pierwszeństwo. Tu monarcha jest najważniejszą postacią. To mężczyzna ma być przywitany jako pierwszy, dopiero później po nim monarchini - opowiada "Faktowi" książę Lubomirski.
74-latek dodał, że "witający się z parą królewską mężczyzna powinien skłonić bardzo głęboko głowę". Zaznaczył, że "nie można pocałować królowej w rękę, bo to faux-pas".
W rękę można pocałować jedynie bliską kobietę: matkę, żonę, babkę. Wystarczy ukłonić się, podając rękę, oczywiście, jeżeli ona wyciągnie do nas. Natomiast nie można starać się wciągać ręki na siłę - wyjaśnił Jan Lubomirski-Lanckoroński.
Jak wyznaje książę "to wydarzenie jest zorganizowane w formule afternoon tea".
Poza herbatą pojawią się kanapeczki z miękkiego chleba, przekładane serami, mięsem, warzywami, pastami oraz scones, czyli bułeczki z nadzieniem albo rodzynkami - mówił.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.