aktualizacja 

Poruszające sceny przed pogrzebem Stuhra. Trudno się nie wzruszyć

248

W środę (17 lipca) odbył się pogrzeb wybitnego aktora i reżysera Jerzego Stuhra. Już przed rozpoczęciem uroczystości doszło do scen, które sprawiają, że do oczu napływają łzy. Rozkleją się nawet najtwardsi.

Poruszające sceny przed pogrzebem Stuhra. Trudno się nie wzruszyć
Pogrzeb Jerzego Stuhra (PAP, Łukasz Gągulski)

Ostatnie dni upływają pod znakiem wspomnień Jerzego Stuhra, który niewątpliwie był wielkim aktorem. Ten artysta cieszył się niemałą popularnością. Jego talent i kunszt podziwiało mnóstwo osób.

Po śmierci Stuhra wiele osób pogrążyło się w żałobie. Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości zgromadzeni przed kościołem św. Piotra i Pawła w Krakowie doświadczyli poruszających scen. Wyeksponowane zostały odznaczenia tego artysty. Nie zabrakło też zdjęcia uśmiechniętego Stuhra.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Romanowski bezprawnie zatrzymany? "Nie ma żadnego złamania prawa"

Najmocniej uwagę przyciągała natomiast urna. Pojawił się na niej napis "Jerzy Stuhr". Urnę przyozdobiły przepiękne lampeczki w kształcie róż.

Jerzy Stuhr był wielkim artystą

Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Właśnie tam ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie Wydział Aktorski PWST.

Karierę aktorską Jerzy Stuhr rozpoczął na scenie krakowskiego Starego Teatru. W debiucie wcielił się w rolę Belzebuba w "Dziadach" Adama Mickiewicza. Później spełniał się jako aktor filmowy. Z czasem stał się też reżyserem.

Stuhr wystąpił między innymi w kultowej "Seksmisji" i takich filmach jak "Dekalog X", "Amator", "Bez znieczulenia". Pod koniec dekady dużą popularność przyniosła mu rola komisarza Ryby w filmach "Kiler" i "Kiler-ów 2-óch".

Stuhr w 1990 roku został rektorem krakowskiego PWST. Tę funkcję pełnił przez sześć lat, a w międzyczasie uzyskał tytuł profesora nauk teatralnych. Później rektorem był jeszcze w latach 2002-2008.

W roli reżysera zadebiutował w 1994 roku filmem "Spis cudzołożnic". Ostatnim wyreżyserowanym przez niego filmem był "Obywatel" z 2014 roku. Po raz ostatni na scenie wystąpił w spektaklu "Geniusz". Wcielił się w nim w postać Józefa Stalina.

Od 1971 był żonaty z Barbarą Kóską. Jerzy Stuhr wychował razem z nią dwoje dzieci: aktora Macieja i malarkę Mariannę.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić